Изборният експерт Даниел Стефанов коментира пред БНР подготовката за предстоящия вот.
"Този двоен метод на гласуване не дава кой знае какво предимство на избирателите. Трябва да се върви към един, който да е приет от всички политически партии, а гражданите да виждат като достатъчно честен. Голяма част от сложността идва от това, че се гласува за няколко институции, но и защото се гласува както с хартия, така и с машина".
Силните страни на двата метода са блокирани, отбеляза той.
"При машината няма човешки фактор и тя може просто да отпечата резултата, без да е нужно ръчно броене. Хартиеният метод дава сигурността на това, че цялата секционна избирателна комисия участва лично в броенето и гарантира резултата".
Основният проблем е, че взирането в машинното гласуване продължава, отбеляза Стефанов.
"Имаше нужда от парламентарна комисия, която да го изследва, но тя тръгва в погрешна посока – иска да влезе в техническите детайли на машините, с които ние нямаме съществен проблем. Имаме проблем с начина, по който сме ги вкарали в процеса".
Той коментира намерението на ЦИК да се опита да реши проблема, който възниква, когато гласоподавателите не упражняват правото си на глас за районни кметове и общински съветници.
"Затова цифрата на действителните бюлетини скача драматично и след това се използва в подкрепа на различни тези. В момента ЦИК се опитва да намали това и тези, които не искат да гласуват за общински съвет, районен кмет или малък кмет, да не получават тези бюлетини".
Реално това би трябва да доведе до различна активност при различните видове избор, посочи Стефанов.
В цял свят хората са наясно с нивото на изборната администрация - протоколите и процедурите се адаптират към него, отбеляза изборният експерт. Той посочи, че у нас методическите указания на ЦИК са сложно написани.
С решение на съда резултатите от машината се качват онлайн и могат да бъдат сравнени с протокола на комисията, напомни Стефанов.
Изборният експерт обясни, че за първи път вижда политически партии да съветват избирателите си да не гласуват с машина.
"Това е опит да се внушава недоверие в целия процес".
Даниел Стефанов посочи слабостите в кампанията на кандидатите за кмет на столицата.
"Има една мода всеки кандидат да говори техничарски. Не може политиката за управление на целия град да се сведе до това какви процедури за контрол ще има, коя улица ще се асфалтира. Това може да е концепция на главния секретар на общината, но не може да е на кмета. Кметът трябва да има по-завършена визия".
Той обясни още, че когато говорим за София, влизането в надпреварата на хора, които не са партийци, показва наличието на проблем.
"Политическите партии, въпреки че се опитват да отглеждат свои кадри, когато дойде момента да се явят на избори, смятат, че те няма да ги спечелят. Това говори за качеството на подбора и развитието на хората в политическите партии. Използването на външни хора, които да повишат възможността за победа, не съм сигурен, че е честно към избирателя".
На този етап повечето кандидати имат проблем с убеждаването на твърдите избиратели в своите партии, отбеляза още Стефанов.
"Всеки от тях имаше вътрешнопартийна алтернатива, която се смяташе за доста по-убедителна. Те в някакъв смисъл се възприемат като парашутисти".
Изборите изваждат малко повече на показ напрежението в една коалиция, напомни експертът.
"В повечето случаи престоят в управлението носи негативи. Обикновено младшият партньор, по-малкият, поема негативите".
Цялото интервю на Силвия Великова с Даниел Стефанов може да чуете в звуковия файл.
Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци. Това заяви премиерът Росен Желязков. "Това е ясен подход, за това, че нашата държава ще бъде..
Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно или 2,5 млрд. лв. годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г. и също сме ги забравили, не може така да имаме хубави пътища,..
Завърши съвещанието при премиера Росен Желязков на тема "Пътна безопасност". Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по движението "Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност", каза..
Софийско дружество иска да изгради ветроенергиен парк в Осоговската планина, като предложението ще се обсъжда на предстоящо заседание на Общинския съвет в Кюстендил. Още отсега обаче има реакции от страна на планинари и природозащитници, че такова изграждане ще съсипе този дял на планината, като терените попадат и в "Натура 2000". Според..
Докладите за състоянието на отбраната през миналата година и за изпълнение на програмата за инвестиции са внесени в Народното събрание, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов. Преди месеци военното министерство е изготвило два разчета за средствата необходими за цялостна модернизация. Те показват, че дори ако се заделя по високия..
Пътната полиция във Велико Търново е изпратила за трите месеца на тази година 147 сигнални писма до общините и Областното пътно управление за отстраняване на неизправности по пътната мрежа. Основната част от тях са изпълнени, особено по републиканската пътна мрежа. За тримесечието в областта са станали 293 катастрофи с двама загинали и 61 ранени...
Асоциация "Родители" и Българската педиатрична асоциация изразяват категорично несъгласие с предложението на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за намаляване наполовина на разрешените дни отсъствия на учениците по семейни причини - от 15, колкото са в момента на 7-8. В общо становище на двете асоциации пише, че това би принудило родителите да..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..