В община Велико Търново пряко кмета си избират 23 населени места, извън общинския център. 13 от селата са с кметски наместник. 8 са кандидатите за кмет на община, 320 се борят за 37-членния общински съвет, а кандидатите за кмет на кметство са 55. В пет от великотърновските села Беляковец, Вонеща вода, Къпиново, Церова кория и Шемшево от сега ясно кой е кметът, защото кандидатът е един.
Важни ли са изборите за хората в три от великотърновските села – Малки чифлик, Леденик и Ново село:
„Важни са, разбира се, трябва да ни управлява човек, който мисли за селото, да не мисли само за себе си. За едно село всички са важни – и селяните са важни, и този, който ги управлява да има власт и да се вслушва в селяните си, на които им е началник, които са зависими от него“, казва мъж от Малки чифлик.
„Ще гласувам, защото, когато си дам гласа, имам право да желая после, всеки човек има правото си да използва правото си на глас“, казва мъж от Леденик. „За власт не искам да говоря, това е такава дума, че не искам да говоря“, допълва драг мъж от селото.
„По принцип не трябва да се задава въпросът важни ли са изборите. Щом не гласуваш, значи тука нямаш място“, коментира жена в Ново село.
Времето е изборно, определяме новите стопани на градовете и селата за идните четири години. Но хората са имат и други грижи, като например да сварят ракията. Един от хубавите селски казани за ракия във Великотърновско е в Леденик:
„Кметовете, изборите са слаба ракия, защото всичко е пред очите ни – състоянието на държавата, на общините, на пътищата, на учебната система, на съдебната система, на здравеопазване. В Леденик не смятам, че управниците имат разлика. Младите искаме от кметовете от общинските съветници честност и достойно поведение. След толкова продадени души не са способни на това“.
Малки чифлик е едно от най-бързо развиващите се великотърновски села, защото е само на километър от главния път София – Варна и е съвсем близо до Велико Търново. Имотите постоянно поскъпват, но хората нямат обществен транспорт, имат сериозни проблеми с водата. И двамата кандидати за кмет на Малки чифлик обещават, че ще решат проблемите, а как е според избирателите:
„Много неща, които има да се оправят и искаме нещо ново, нещо младо да се хване с това село, просто няма промяна. Не е уреден транспортът, за лекар и до града се налага да се взема такси“.
„Има още много пътища до вилната зона да се оправят. Има хора, които желаят да си вземат места, а не им се разрешава да се прекара вода. По принцип не ходя да гласува, но сега реших. Не само като дойдеш на власт да обещаваш предварително, а после да не си изпълняваш обещанията“.
В село Леденик хората са силно разединени, но и те искат да живеят в по-благоустроено място, да имат улици, по които да може да мине пожарна и линейка, да имат кофи за смет пред всяка къща или поне кмет, който да закове две дъски на пейките в центъра на селото, където да може да се седне. Трима мъже, партийни кандидати, и една жена, издигната от инициативен комитет, се борят за доверието на местните хора в Леденик, които им поставят следните задачи:
„Следващият кмет да направи вътрешните улици, инфраструктура, почистване на деретата, коритото на реката, много са нещата“.
„Не виждам, че нещо може да се направи, след като няма субсидии, явно, който е на власт, той движи нещата“.
„Мръсна канализация няма как да стане, след като не е станало едно време“.
„Надеждите са Леденик да стане модерно предградие, което да е привлекателно и за млади, и за стари“.
„Кой, каквото може, това да направи. То не може всичко, според възможностите, според финансирането“, коментират избиратели.
Във възрожденското Ново село местната общност е една от най-активните във Великотърновско и няма година, в която в населеното място да не се направи нещо за неговото облагородяване по различни проекти. Сега млади и стари помагат със самочувствието си, за да има за децата нова детска площадка и обновен парк, и футболно игрище в друг от селските паркове. Кандидатите за кмет на Ново село са двама, а местните хора разказват за живота си в селото:
„Добре живеем като си имаме парички, като си имаме дворче, като си произвеждаме. Другите, общите работи са на кмета да ги решава. Дано да има повече млади хора, това е, което искам. Смятам, че ще има, къщи се купуват, имаме англичани, руснаци. Доволни сме, спокойно е, нямаме престъпност. Вече сме си направили избора, вълнуваме се. За Ново село искаме още по-добра инфраструктура и по-голяма сигурност в по-крайните улици. Проблем е водата, нямаме налягане, често пъти спира“.
Кметът не е магьосник, нито общинският, нито селският, за да реши проблемите от раз, но и на избирателите им се иска нещата да се случват тук и сега на тяхната улица, за да дадат кредита си на доверие, пускайки бюлетината.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..
Доналд Тръмп твърдеше, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, но усещайки трудностите американският президент ревизира крайният срок до..