Васил Терзиев запазва първата си позиция след вота в София с 33%. Ваня Григорова получава 21,1%, а Антон Хекимян остава трети с 16,2%.
Това сочат последните данни на агенция "Галъп" от паралелното преброяване, приключило в ранните часове на днешния ден.
Социологът Яница Петкова съобщи пред БНР, че в Столичната община активността се запазва сравнително ниска - около 37% за кмет и около 36% за общински съвет.
"Тя е по-ниска, отколкото на последните местни избори", посочи тя.
4,1% от гласувалите в столицата са отбелязали квадратчето с "Не подкрепям никого", каза още Петкова.
В Общинския съвет ПП-ДБ -Спаси София получават 36,4% от вота. ГЕРБ-СДС – 18,3%, БСП – 13,8% и за "Възраждане" са 10,4% от гласовете.
"Доста се различава мажоритарният вот от пропорционалния, който имаме за общински съвет", настоя експертът.
Яница Петкова разкри и какъв е профилът на гласуващите в София.
"Прави впечатление, че са излезли да гласуват по-скоро представители на възрастовата група от 30 до 60 години. Нямаше особена активност от страна на младите. Хората с висше образование и по-висок социален статус са решили изборите в столицата. Такива, които редовно гласуват на избори, този път са решили да останат вкъщи".
Значителна част от гласоподавателите на ГЕРБ са решили да не отидат до урните на тези избори или са предпочели друг кандидат, обясни социологът.
В Пловдив, където също очакваме балотаж, доста сериозна преднина има кандидатът на ГЕРБ Костадин Димитров, посочи Петкова.
"Той получава 34,1% от гласовете. Ивайло Старибратов от ПП-ДБ, срещу когото той ще се изправи, получава 18,4%. В общинския съвет ГЕРБ има 23,4% от вота, ПП-ДБ – 19,1%.
Който и от двамата кандидати да спечели, ще трябва да работи с доста разнообразен общински съвет, прогнозира социологът от "Галъп".
"Това разделение, което имаме на национално ниво, в големите градове почти напълно се възпроизвежда. В малките населени места картинката е по-различна", отчете тя.
Яница Петкова разкри още и какъв е профилът на гласуващите в София.
Чуйте подробности в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..