Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Галъп": Терзиев запазва първата си позиция с 33%, Григорова получава 21,1%, Хекимян - 16,2%

Яница Петкова: Хората с висше образование и по-висок социален статус са решили изборите в столицата

| Интервю
Васил Терзиев, Антон Хекимян и Ваня Григорова
Снимка: личен архив, БГНЕС

Васил Терзиев запазва първата си позиция след вота в София с 33%. Ваня Григорова получава 21,1%, а Антон Хекимян остава трети с 16,2%

Това сочат последните данни на агенция "Галъп" от паралелното  преброяване, приключило в ранните часове на днешния ден. 

Социологът Яница Петкова съобщи пред БНР, че в Столичната община активността се запазва сравнително ниска - около 37% за кмет и около 36% за общински съвет.

"Тя е по-ниска, отколкото на последните местни избори", посочи тя. 

4,1% от гласувалите в столицата са отбелязали квадратчето с "Не подкрепям никого", каза още Петкова.

В Общинския съвет ПП-ДБ -Спаси София получават 36,4% от вота. ГЕРБ-СДС – 18,3%, БСП – 13,8% и за "Възраждане" са 10,4% от гласовете. 

"Доста се различава мажоритарният вот от пропорционалния, който имаме за общински съвет", настоя експертът.

Яница Петкова разкри и какъв е профилът на гласуващите в София.

"Прави впечатление, че са излезли да гласуват по-скоро представители на възрастовата група от 30 до 60 години. Нямаше особена активност от страна на младите. Хората с висше образование и по-висок социален статус са решили изборите в столицата. Такива, които редовно гласуват на избори, този път са решили да останат вкъщи". 

Значителна част от гласоподавателите на ГЕРБ са решили да не отидат до урните на тези избори или са предпочели друг кандидат, обясни социологът. 

В Пловдив, където също очакваме балотаж, доста сериозна преднина има кандидатът на ГЕРБ Костадин Димитров, посочи Петкова.

"Той получава 34,1% от гласовете. Ивайло Старибратов от ПП-ДБ, срещу когото той ще се изправи, получава 18,4%. В общинския съвет ГЕРБ има 23,4% от вота, ПП-ДБ – 19,1%. 

Който и от двамата кандидати да спечели, ще трябва да работи с доста разнообразен общински съвет, прогнозира социологът от "Галъп".

"Това разделение, което имаме на национално ниво, в големите градове почти напълно се възпроизвежда. В малките населени места картинката е по-различна", отчете тя.

Яница Петкова разкри още и какъв е профилът на гласуващите в София.

Чуйте подробности в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30