Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болка в гърдите и недостиг на въздух могат да бъдат симптоми и на стеснена клапа на сърцето при хора над 65 години

В над 90% от случаите повишеното кръвно налягане при човек няма симптоми

| обновено на 12.11.23 в 16:15
Д-р Николай Стоянов
Снимка: Елена Бейкова

В над 90 процента от случаите повишеното кръвно налягане при човек няма симптоми. Това обясни в интервю за БНР кардиологът от столичната университетска болница "Света Анна " д-р Николай Стоянов. Той е сред организаторите на XI Конгрес по интервенционална кардиология, който се провежда в София.
Високото кръвно налягане уврежда съдовата система на сърцето, мозъка, бъбреците, очите, но без симптоми и в повечето случаи човек случайно открива, че има проблем, обясни д-р Стоянов. Затова според него е нужно засилване на профилактиката:

"Измерването на единична стойност веднъж на 2 години не е начин на профилактика".

Вариант е хората сами да мерят кръвното си вкъщи или да отидат на лекар.

"Според мен, по-сериозното като ангажимент е на колегите да проследяват пациентите си. Особено при мъжете над 40-годишна възраст много често се случва да имат повишено кръвно налягане и да влошава дългосрочните резултати при тези пациенти. Но ангажиментът е също така и личен на всеки отделен човек", каза д-р Стоянов.

Д-р Николай Стоянов

Болка в гърдите и недостиг на въздух могат да бъдат симптоми и на стеснена клапа на сърцето – най-честото изменение при хората над 65 години. Модерното лечение на този проблем чрез метода ТАВИ също беше сред акцентите на 11-ия конгрес по интервенционална кардиология, който се провежда вече четвърти ден в София. Важно е хората да обръщат внимание на такива неразположения и да търсят медицинска помощ навреме, допълни д-р Стоянов.

Стеснението на аортната клапа може да се хване с обикновено преслушване на гърдите или чрез ехография на сърце, каза още кардилологът. 

Вместо с отворена операция, това изменение все по-често се коригира чрез модерния метод ТАВИ – поставяне на нова клапа чрез влизане през бедрената артерия. Пациентът е в съзнание, а процедурата е най-бързо развиващата се в интервенционалната кардиология, допълни д-р Стоянов. По думите му това удължава живота на хората и подобрява качеството му. 

 Интервенционалното кардиологично лечение спестява натоварващи процедури на болния човек и подобрява прогнозата за живота му, разказа проф. Диана Трендафилова, началник на клиниката по кардиология в университетската болница „Проф. Чирков“.  

Колкото до инфаркта, това заболяване продължава да бъде една от водещите причини за смъртност у нас, въпреки че имаме модерно лечение, достъпно в 60 лечебни заведения. Проблемът е да се потърси медицинска помощ навреме, обясни д-р Стоянов.

Страната ни е на първо място в света по смъртност от инсулти и на челна позиция по смъртност от инфаркти, като и при двете заболявания високото кръвно е основен рисков фактор. 



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32