Пенка Димитрова започва като акушерка в детското отделение на болницата. Учи се от по-възрастните си колеги и от лекарите. Заедно с радостта, преживява и трудните моменти в работата си – като грижата за родилки с различни заболявания.
"Имали сме наистина изключително трудни моменти", признава тя. "Много пъти сме успявали да помогнем на тези жени да са тук, сред нас."
Сред спасените майки с тежка бременност е 35-годишната Радослава от Белица. При второто си забременяване преди 4 години тя влиза няколко пъти в болница заради силни болки в корема. Лекарка от Разлог открива проблема в петия месец – неправилно зашита матка при първото раждане със секцио и състояние, което застрашава живота на майката и на плода. Насочва я към Майчин дом.
"Няколко пъти го повтори – че само там има шанс детето да оцелее, ако се случи да родя."
В болницата овладяват задържането на бебето. И установяват друг проблем – родилката е с объркан резус фактор на кръвната група, заради което след първото раждане не е направена инжекция, даваща шанс за второ забременяване.
"В Майчин дом изкарах 4 месеца и всеки ден ми е бил подарък. До края на осмия месец успяха да го задържат."
Така в началото на деветия месец се ражда Иван. След няколко часа се влошава, което налага интубация. Дават му 10% шанс да оцелее. Днес майката определя спасяването му като чудо.
На високия професионализъм, който е стандарт за Пенка Димитрова и всички нейни колеги, държи директорът проф. Иван Костов. Акушер-гинекологът поема управлението на болницата през 2016-та година.
"Майчин дом е болницата, която е люлка на грижата за майката и детето в здравната система. Затова е кръстен Майчин дом от княгиня Мария-Луиза, която преди 120 години си дарява цялата зестра и основава първия матернитет. Дотогава България не е имала специализирана болница, която да се грижи за бременните жени, за родилките и новородените деца. Майчин ден е легенда, институция", разказва проф. Костов.
При създаването си Майчин дом се е намирала в сградите на сегашния Национален център по трансфузионна хематология, близо до Централната гара. По време на бомбардировките през Втората Световна война болницата е преместена в плевенското село Долни Дъбник. В архивите се пазят документи, описващи този труден за страната ни период. Тогава болницата се ръководи от проф. Иван Иванов, ученик на патриарха на българското акушерство и гинекология проф. Димитър Стаматов.
Днешният болничен директор е силно впечатлен от професионализма, с който са били преместени родилки, апаратура, легла, лекарства, "с брилянтна отчетност".
"И след като се връщат обратно в София, след близо година и половина, не липсва нито една игла, не липсва нито един инструмент."
Заради вярата в професионализма и смисъла на акушерската професия Пенка Димитрова никога не се е замисляла да напусне Майчин дом:
"Имала съм безкрайно много възможности, възможности да се преместя в друга болница, да замина за чужбина. И една минутка не ми е идвал акъл да напусна нашата болница. В нея пораснах, в нея остарях, станах на 72 години и все още нямам намерения да я напускам", споделя тя и допълва:
"Нашата професия е изключително благородна професия."
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"