Пенка Димитрова започва като акушерка в детското отделение на болницата. Учи се от по-възрастните си колеги и от лекарите. Заедно с радостта, преживява и трудните моменти в работата си – като грижата за родилки с различни заболявания.
"Имали сме наистина изключително трудни моменти", признава тя. "Много пъти сме успявали да помогнем на тези жени да са тук, сред нас."
Сред спасените майки с тежка бременност е 35-годишната Радослава от Белица. При второто си забременяване преди 4 години тя влиза няколко пъти в болница заради силни болки в корема. Лекарка от Разлог открива проблема в петия месец – неправилно зашита матка при първото раждане със секцио и състояние, което застрашава живота на майката и на плода. Насочва я към Майчин дом.
"Няколко пъти го повтори – че само там има шанс детето да оцелее, ако се случи да родя."
В болницата овладяват задържането на бебето. И установяват друг проблем – родилката е с объркан резус фактор на кръвната група, заради което след първото раждане не е направена инжекция, даваща шанс за второ забременяване.
"В Майчин дом изкарах 4 месеца и всеки ден ми е бил подарък. До края на осмия месец успяха да го задържат."
Така в началото на деветия месец се ражда Иван. След няколко часа се влошава, което налага интубация. Дават му 10% шанс да оцелее. Днес майката определя спасяването му като чудо.
На високия професионализъм, който е стандарт за Пенка Димитрова и всички нейни колеги, държи директорът проф. Иван Костов. Акушер-гинекологът поема управлението на болницата през 2016-та година.
"Майчин дом е болницата, която е люлка на грижата за майката и детето в здравната система. Затова е кръстен Майчин дом от княгиня Мария-Луиза, която преди 120 години си дарява цялата зестра и основава първия матернитет. Дотогава България не е имала специализирана болница, която да се грижи за бременните жени, за родилките и новородените деца. Майчин ден е легенда, институция", разказва проф. Костов.
При създаването си Майчин дом се е намирала в сградите на сегашния Национален център по трансфузионна хематология, близо до Централната гара. По време на бомбардировките през Втората Световна война болницата е преместена в плевенското село Долни Дъбник. В архивите се пазят документи, описващи този труден за страната ни период. Тогава болницата се ръководи от проф. Иван Иванов, ученик на патриарха на българското акушерство и гинекология проф. Димитър Стаматов.
Днешният болничен директор е силно впечатлен от професионализма, с който са били преместени родилки, апаратура, легла, лекарства, "с брилянтна отчетност".
"И след като се връщат обратно в София, след близо година и половина, не липсва нито една игла, не липсва нито един инструмент."
Заради вярата в професионализма и смисъла на акушерската професия Пенка Димитрова никога не се е замисляла да напусне Майчин дом:
"Имала съм безкрайно много възможности, възможности да се преместя в друга болница, да замина за чужбина. И една минутка не ми е идвал акъл да напусна нашата болница. В нея пораснах, в нея остарях, станах на 72 години и все още нямам намерения да я напускам", споделя тя и допълва:
"Нашата професия е изключително благородна професия."
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..
Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..