Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от гастролите на Софийската опера в Германия, Южна Корея и Турция

Аплодисменти след “Електра“ в Южна Корея
Снимка: Софийска опера






Тази есен Софийската национална опера осъществи цяла поредица много успешни задгранични турнета – от 27-и септември до 4-и октомври в Германия, от 14-и до 22-и октомври в Южна Корея и от 7-и до 12-и ноември в Турция. Всяко от тези чуждестранни гостувания отбеляза важен нов момент в историята на българското оперно изпълнителско изкуство.

През 2015 г. Софийската национална опера гостува за първи път в германския град Фюсен и представи пред вагнерианци от цял свят първата българска постановка на цялата тетралогия „Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер на сцената на Фестивалния театър “Нойшванщайн“. Успехът беше толкова голям, че кметът на Фюсен Паул Якоб изрази мечтата си това изключително събитие да прерасне в традиционен фестивал. И ето, тази година Софийската опера отново гостува във Фюсен, вече на фестивала “Кьонигсвинкел“, който се проведе от 29-и септември до 3-и октомври. Трупата на Националния ни оперен театър представи новата постановка на акад. Пламен Карталов на операта “Валкюра“ от тетралогията “Пръстенът на нибелунга“, отново с огромен успех.

Тази година за първи път се осъществява творческо сътрудничество, обмен между Софийската опера и Операта в град Тегу в Южна Корея. Три години след българската премиера на операта “Електра“ от Рихард Щраус, трупата на Националния ни оперен театър осъществи и първото изпълнение на творбата в 75-годишната история на корейското оперно изкуство. В двата спектакъла на “Електра“ на Софийската опера в програмата на 20-я международен оперен фестивал в Тегу участваха оперният оркестър на Тегу и млади корейски оперни певци в малките роли. Постановката на акад. Пламен Карталов беше удостоена с голямата награда на фестивала, а сопранът Диана Ламар получи наградата за най-добър нов певец за превъплъщението си в заглавната роля.

През 2023 г. Турция чества 100 години Турска република. България се присъедини към тържествата с поредица културни прояви. Кулминацията им беше гала турне на Софийската национална опера със спектакли на “Тоска“ от Пучини на сцените на Анкарската и Истанбулската опера. Гала турнето беше под наслов “България поздравява Турция: Честита Стогодишнина на Републиката!“ и се проведе под патронажа на първите дами на България и Турция Десислава Радева и Емине Ердоган. За първи път в него беше осъществено творческо сътрудничество на Софийската, Анкарската и Истанбулската опера. В българската постановка на режисьора акад. Пламен Карталов участваха хорът на Анкарската опера и детските хорове на двата турски оперни театъра, а на диригентския пулт беше Сунай Муратов – възпитаник на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ и дългогодишен диригент на Анкарската опера.

В звуковите файлове чуйте специалните издания на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“, посветени на трите гастрола на Софийската опера – в Германия, в Южна Корея и в Турция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30