Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Никулден Съюзът на ловците и риболовците в България за любителския и спортен риболов

Николай Русков, Росица Златанова и Станил Йотов за предизвикателствата и постижения на риболова у нас

3
Снимка: БГНЕС

Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата.

"Риболовът е вроден в хората още от самото създаване на човешкия род. Заедно с лова и събирателството, риболовът е бил сред основното препитание на хората преди започване на културното земеделие.

Днес риболовът има съвсем други измерения, той не е средство за препитание, а начин за отдих сред природата, за общуване и задоволяване на първичния стремеж за побеждаване на противника, в случая, в който се явява рибата.

Николай Русков

Като днес особено е разпространен починът - "хвани, пусни", в който хващаш рибата, снимаш се, но я пускаш после, за да може после и друг да се радва на възможността да улови риба, каза в "Нощен Хоризонт" Николай Русков, автор на 12 книги на ловна и рибарска тематика.

Хвани и пусни е мотото на хиляди риболовци по света, посветени в спортния риболов. Идеята е да се запазят рибните ресурси. Иначе спортният риболов е умение, в което мерят сили доста хора. Този вид риболов се извършва на обособени за това места.

В спортния риболов има състезателен елемент, за разлика от любителския, където рибарите прекарват очакването на улова в добра компания. В спортния риболов са недопустими онези рибарски надлъгвания, кой е хванал по голяма риба, защото състезанието си има своите правила. Има разбира си и награди, раздават си титли за най-добрите рибарски умения.


Това, което може би ще учуди повечето от вас е, че спортният риболов съвсем не е само мъжка територия. Състезават се и жени. Правилата се определят от Международната федерация по спортен риболов в сладки води. В състезанията може да се участва отборно или индивидуално. Почти няма възрастови ограничения за участниците.

Зрителите се настаняват далече от състезателите. А, ако някой има повече стръв от останалите отива на последното място. Още, любопитно е, че рибарите преминават антидопингов контрол, а ако има гръмотевична буря, състезанието се спира.

През 1929 г. се учредява Българският рибарски съюз. През 1947 г. се обединява с Народната ловно  стрелческа организация „Сокол“, създадена през 1898г

Днес това е Националното ловно-рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България. Развива се състезателният риболов и кастинговия спорт. Българските състезатели печелят многократно индивидуално и отборно световни и европейски титли и са сред елита в този спорт.


За особеностите на българския спортен риболов, предизвикателствата пред развитието на спорта, ангажирането на децата с цел запознаването им с риболовната тематика и опазването на околната среда в "Нощен Хоризонт" разказа Росица Златанова, заместник-председател на Съюза на ловците и риболовците в България и председател на Българската федерация по риболовни спортове.

"Николай Русков е мой дългогодишен приятел, поздравявам го за именния му ден. А риболовът е най-масовият спорт у нас и по света.

А организираният риболов, ако говорим за него, числеността през годините в Съюза на ловците и риболовците в България е достигала до 150 хиляди души. Днес обаче едва ли има и 10 хиляди, за съжаление...

Причините са, че не се грижим за този масов спорт у нас и не го развиваме, нямайки подкрепа от държавата. С промените в законодателството стана така, че членовете масово намаляха, това важи и за лова и за риболова, намали се броят на водоемите, с които разполага Съюзът, те му бяха отнети и бяха дадени на концесия още преди 20 години, каза в "Нощен Хоризонт" Росица Златанова.


Росица Златанова е и заместник-председател на Международната федерация по улов на риба, член на ръководството на Международната федерация по кастинг. 

Трикратен абсолютен световен и двукратен европейски шампион в петобоя по кастинг индивидуално. Световен и европейски рекордьор в различни дисциплини.

"България има една страхотна позиция в световния спортен риболов, като почти всяка година у нас се организират световни първенства поне по едно или две в отделните дисциплини.

Само в сладководния риболов, който е най-практитуваният у нас, имаме участите в 9 дисицплини, което е много добро постижение, посочи в "Нощен Хоризонт" Станил Йотов, секретар на Българската федерация по риболовни спортове. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00