Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не виждам никаква връзка между американски военни бази и собствеността на рафинерията"

Росен Христов: Важно е "Лукойл" да не бъде придобита от спекулант, държавата може да повлияе

"Български предприемачи нямат компетенции да оперират този актив"

| Интервю
Росен Христов
Снимка: Савина Спасова, БНР

Държавата разполага с много инструменти и може да повлияе на решението на "Лукойл“. Това обясни пред БНР Росен Христов, бивш министър на енергетиката. 

"Ключово е компанията да бъде придобита от оператор, който може да гарантира доставките на суров петрол на конкурентни цени, да експлоатира и управлява рафинерията и да гледа дългосрочно на българския и регионалния пазар. Най-опасно за страната е, ако тя попадне в ръцете на спекуланти

Продажбата на "Лукойл“ не се извършва при спокойни пазарни условия. Понижава се пазарната стойност. В такива моменти се привличат инвеститори, които търсят бърза печалба и продажба на по-висока цена – едно изстискване на актива и впоследствие продажба. Това е негативно за България. 

Държавата може да контролира този бизнес с една ясна позиция какво се очаква от купувача. Целият район на Бургас зависи в голяма степен от функционирането на това предприятие".

Въпросът е как държавата може да използва своите инструменти, включително и златната акция, за да контролира тази продажба, обясни Христов.

"Да направи така, че купувач да е сериозна петролна компания и България да не изпита шок от поскъпване на горивата.

Има условия, при които държавата може да въведе особен управител в компанията, но не мисля, че в момента това е необходимо и би помогнало по някакъв начин. Като цяло, ние не трябва да се месим в оперативното управление, стига то да е в рамките на определени параметри". 

Държавата трябва да контролира с какви купувачи обсъжда "Лукойл" евентуална продажба, посочи експертът.

"Не трябва да се меси в цената на сделката и други търговски условия. Единственото, което ни интересува, е рафинерията да продължи да работи и цените на горивата в България да бъдат конкурентни. Рафинерията е ключов актив на Балканите. Тя е с капацитет да задоволява доста по-голям пазар от българския. Компании, които искат да бъдат на Балканите, биха проявили интерес – това са всички големи от типа на "Бритиш петролиум", американски от типа на "Шеврон", арабски от типа на "Арамко". Интерес биха имали също компании от Турция и Гърция. Всякакви други фондове и спекуланти трябва да бъдат обезкуражени – от тях дългосрочна полза няма да има. Български предприемачи нямат компетенции да оперират този активЗаконодателни инициативи могат да контролират купуването на една такава компания, която е от стратегически интерес за страната. Държавата може да гарантира, че новият купувач ще защитава не само икономическите си интереси, но и тези на българските потребители". 

Не е неочаквано намерението на "Лукойл" да се изтеглят от България, като се има предвид натиска, който се оказва върху компанията не само в България, но и във връзка с европейските санкции срещу Русия и затягащия се режим както за търговия с петрол, така и за транспортиране на суров петрол, посочи Христов.

"За "Лукойл" ще става все по-трудно да оперира на територията на ЕС. Не ме изненадва тяхното намерение да търсят купувач за рафинерията". 

Той коментира и думите на Румен Овчаров, че няма как да има американска база на морето, докато рафинерията е с руски собственик.

"Това е в кръга на фантазиите на човек, който е отявлен русофил. Не виждам никаква връзка между американски военни бази и собствеността на рафинерията".

Цялото интервю на Даниела Големинова с Росен Христов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Край Елхово са задържани 11 нелегални мигранти

Гранични полицаи са задържали край Елхово 11 нелегални мигранти, съобщават от полицията. Задържани са и четирима европейски граждани, които са помагали за незаконно преминаване на границата. На 6 февруари в граничния дежурен център в Елхово е получен сигнал за движение на лек автомобил близо до граничната зона. В него са били двама италианци, един испанец..

публикувано на 09.02.25 в 14:07

Подписка за оставката на директора на Областното пътно управление - Кюстендил

Над 300 души са се подписали за оставката на директора на Областното пътно управление-Кюстендил инж. Юлияна Божилова заради ПТП-то с конете и загиналата 18-годишна Андреа в края на миналата година, казаха за БНР организаторите на серията протести срещу мълчанието и бездействието на институциите. Подписката ще продължи, докато АПИ не вземат..

публикувано на 09.02.25 в 13:39

Училища в Англия са принудени да съкращават учители

Училища в цяла Англия съобщават, че са принудени да съкращават учители и помощник-учители, за да избегнат дефицит, което е сериозен удар върху плановете на новото правителство за подобряване на образованието, пише "Обзървър“. Лейбъристите дойдоха на власт в Обединеното кралство през юли миналата година с основно обещание да се справят с кризата..

публикувано на 09.02.25 в 13:21
Протест под надслов „София подкрепи студентите

Сръбската общност у нас подкрепи студентските протести в родината си

С 15-минутно мълчание в памет на 15-те загинали при срутването на козирката на гарата в Нови Сад сръбската общност у нас почете жертвите на трагедията, станала в края на миналата година. Мълчаливата демонстрация започна в 11:52 - моментът на рухването на бетонното съоръжение. Освен да почетат жертвите, събралите се изразиха и подкрепа..

публикувано на 09.02.25 в 13:04

Гимназията в Босилеград се обяви в подкрепа на студентските протести в Сърбия

Ръководството, учителите и учениците в единствената гимназия в Босилеград официално се обявиха в подкрепа на протестите на студентите в Сърбия, каза за БНР директорът Владимир Григоров. Учебните часове са съкратени на 30 минути, като мярката ще остане в сила до ново разпореждане. Дотогава всеки ден се организира и 15-минутен мълчалив протест в..

публикувано на 09.02.25 в 12:52

Пожар горя на паркинг край Централна гара

Пожар горя на паркинг близо до Централна гара. Сигналът е подаден минути преди 11 ч. На място са изпратени две коли на пожарната. Няма данни за пострадали. Вероятната причина за пожара е неизправност при един автомобил. Две горящи превозни средства са загасени.

публикувано на 09.02.25 в 12:50