Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията по отбрана одобри предоставянето на Украйна на зенитно-ракетни комплекси с отпаднала необходимост

4
Заседание на Комисията по отбрана в Народното събрание
Снимка: БГНЕС

След бурни спорове Комисията по отбрана подкрепи предложението България да предостави на Украйна неизправни и с отпаднала необходимост зенитно-ракетни комплекси.

Предложението, подписано от ГЕРБ, ПП ДБ и ДПС, предвижда още България да съдейства при обучението на украински пилоти на Ф-16, включително и за използване на въздушното пространство на България. 

Комисията по отбрана одобри и решението за обучение и подготовка, на ротационен принцип, годишно от страната ни да има и до четири пехотни роти от украинските въоръжени сили. 

Срещу решението се обявиха депутатите на БСП и "Възраждане". От ИТН се въздържаха от гласуването. 

Предложенията на ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ са България да даде неизправни, с отпаднала необходимост преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип Украйна. У нас да се обучават до четири украински пехотни или механизирани роти годишно с общо 160 военни, както и да участваме в обучението на украински пилоти на Ф-16. Една от осемте точки предвижда правителството да започне преговори със съюзнически държави от НАТО за разполагане на противовъздушни и противокорабни батареи по крайбрежието. 


Споровете бяха предизвикани факта, че депутатите на БСП и „Възраждане“ заподозряха, че не са се запознали в цялост с решението. Подобна теза изказаха и  от ИТН. Но представителите на вносителите увериха, че всички депутати са запознати с подробностите. Според „Възраждане“ скоростните действия на депутатите с решението са за военен съд. От БСП поискаха списък с това, което ще се дава, за да решат как да гласуват. Част от споровете бяха насочени към зам.министъра на отбраната Атанас Запрянов, който защити позицията на МО, че записаното в искането на депутатите е възможно да се случи.

Никого не предаваме и мислим за държавата си, каза Валентин Радев от ГЕРБ. Той посочи, че дори ракетите на самолетите, които извършват air policing над българското небе, са с изтекъл срок на годност. „Русия знае нашите бойни възможности, говорейки за ракети и боеприпаси. Каква тайна е?", попита Радев. 

Решението се отправи към пленарната зала с подкрепата на депутатите на ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ. БСП „Възраждане“ бяха против. А ИТН се въздържаха. Едно от предложенията в проекторешението е МС да поиска възстановяване на разходите за даденото на Украйна въоръжение и боеприпаси. Това може да стане чрез европейския фонд за мир, каза зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов. От 25-та година започваме да получаваме пари по първите доставки, които сме давали в предишните пакети. Запрянов обаче не уточни какъв процент от стойността ще получим. 

Практиката е, че процентът спада. България ще търси пари от този фонд и за дадените от МВР на Украйна БТР-и. Ситуацията с разполагането на противокорабни или ЗРК на съюзници ще е сходна с това, което са направили в Словакия.

Решението от комисията по отбрана трябва да бъде обсъдено и в пленарната зала. Предвид извънредно свиканата комисия по отбрана в четвъртък предложението за поредната военна помощ за Украйна ще се появи в зала съвсем скоро.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45