Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите европейци и събирачът не тежки съдби

Пламен Асенов сглобява парчетата от живота на видни европейски светли и тъмни умове в поредица радио-портрети

| обновено на 18.12.23 в 12:42
Пламен Асенов



Да събереш 430 тежки съдби в себе си - започва да натежава. Това казва авторът на поредицата "Великите Европейци" Пламен Асенов.

Той бе гост в Автономията за слушане, за да разкаже за умелото изтъкаване и майсторското поднасяне на радио-портретите, които прави. Интервюто започва с откъс от един тях - този на Агата Кристи. 

Сред големите личности на нашия континент, попаднали в полезрението на Пламен Асенов са Чайковски, Макиавели, Чърчил, Цицерон, Мефистофел, Андрю Лойд Уебър, Киркегор, Брамс, Сервантес, Омир, Лорд Байрон, Светите братя Кирил и Методий и доста други фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура и социален живот, представени в общо 540 епизода.

Освен в радио формат, поредицата излиза и в няколко тома книги.

"Това е моя идея от преди 1989 г.", казва Пламен Асенов и обяснява: "България е европейска страна. По ред причини - исторически, политически и други, е откъсната от своята естествена среда - Европа. България знае твърде малко за Европа. Това, което се опитвам да правя, е да дам достатъчно информация на България за Евпропа."

Според Асенов най-добрият начин да се получи една информация е да я прекараш през човека, през неговия портрет -  през случката с него, през неговата съдба и история. Тогава обикновено се получава запомнящ се образ.

Първият портретиран велик европеец

Пламен Асенов: "Мога да кажа кой беше първият в книгите, които всъщност последваха поредицата "Великите европейци" - Омир".

Авторът на радио-портретите споделя още, че няма любим период или историческа епоха: "Всичко ми е адски интересно. Когато започнах да се ровя в тези истории, в съдбите на тези хора - това са 430 души - побрал съм всички тях в себе си. Огромната част от тези хора са преживели какво ли не. Колкото и да са гениални постиженията им, те са ги постигнали въпреки ужасните си съдби, въпреки ужасните си характери, сексуални отношения. Огромните постижения се правят въпреки, никой не е получил наготово нещата."

Как авторът подбира героите си 

Пламен Асенов: "Месец преди да започне поредицта, преди 11 години, направих списък с около 350-380 души, за които се сетих на първо четене. После в процеса на работа към тях се прибавяха още и още хора. Оказа се после, че в поредицата не са попаднали хора, които би трябвало да са там. В един момент обаче, след всички тези години, започнах да имам усещатето, че портретите си приличат. Това е нещо, което в никакъв случай не искам да допускам."

Заради силата и индивидуалността на личностите в поредицата, те няма как да си приличат.

Защо все още няма нито един българин във "Великите европейци", коя съвременна личност заслужава да попадне в поредицата и други отговори от Пламен Асенов - чуйте цялото интервю в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45