Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите европейци и събирачът не тежки съдби

Пламен Асенов сглобява парчетата от живота на видни европейски светли и тъмни умове в поредица радио-портрети

| обновено на 18.12.23 в 12:42
Пламен Асенов



Да събереш 430 тежки съдби в себе си - започва да натежава. Това казва авторът на поредицата "Великите Европейци" Пламен Асенов.

Той бе гост в Автономията за слушане, за да разкаже за умелото изтъкаване и майсторското поднасяне на радио-портретите, които прави. Интервюто започва с откъс от един тях - този на Агата Кристи. 

Сред големите личности на нашия континент, попаднали в полезрението на Пламен Асенов са Чайковски, Макиавели, Чърчил, Цицерон, Мефистофел, Андрю Лойд Уебър, Киркегор, Брамс, Сервантес, Омир, Лорд Байрон, Светите братя Кирил и Методий и доста други фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура и социален живот, представени в общо 540 епизода.

Освен в радио формат, поредицата излиза и в няколко тома книги.

"Това е моя идея от преди 1989 г.", казва Пламен Асенов и обяснява: "България е европейска страна. По ред причини - исторически, политически и други, е откъсната от своята естествена среда - Европа. България знае твърде малко за Европа. Това, което се опитвам да правя, е да дам достатъчно информация на България за Евпропа."

Според Асенов най-добрият начин да се получи една информация е да я прекараш през човека, през неговия портрет -  през случката с него, през неговата съдба и история. Тогава обикновено се получава запомнящ се образ.

Първият портретиран велик европеец

Пламен Асенов: "Мога да кажа кой беше първият в книгите, които всъщност последваха поредицата "Великите европейци" - Омир".

Авторът на радио-портретите споделя още, че няма любим период или историческа епоха: "Всичко ми е адски интересно. Когато започнах да се ровя в тези истории, в съдбите на тези хора - това са 430 души - побрал съм всички тях в себе си. Огромната част от тези хора са преживели какво ли не. Колкото и да са гениални постиженията им, те са ги постигнали въпреки ужасните си съдби, въпреки ужасните си характери, сексуални отношения. Огромните постижения се правят въпреки, никой не е получил наготово нещата."

Как авторът подбира героите си 

Пламен Асенов: "Месец преди да започне поредицта, преди 11 години, направих списък с около 350-380 души, за които се сетих на първо четене. После в процеса на работа към тях се прибавяха още и още хора. Оказа се после, че в поредицата не са попаднали хора, които би трябвало да са там. В един момент обаче, след всички тези години, започнах да имам усещатето, че портретите си приличат. Това е нещо, което в никакъв случай не искам да допускам."

Заради силата и индивидуалността на личностите в поредицата, те няма как да си приличат.

Защо все още няма нито един българин във "Великите европейци", коя съвременна личност заслужава да попадне в поредицата и други отговори от Пламен Асенов - чуйте цялото интервю в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10