Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци и събирачът не тежки съдби

Пламен Асенов сглобява парчетата от живота на видни европейски светли и тъмни умове в поредица радио-портрети

| обновено на 18.12.23 в 12:42
Пламен Асенов



Да събереш 430 тежки съдби в себе си - започва да натежава. Това казва авторът на поредицата "Великите Европейци" Пламен Асенов.

Той бе гост в Автономията за слушане, за да разкаже за умелото изтъкаване и майсторското поднасяне на радио-портретите, които прави. Интервюто започва с откъс от един тях - този на Агата Кристи. 

Сред големите личности на нашия континент, попаднали в полезрението на Пламен Асенов са Чайковски, Макиавели, Чърчил, Цицерон, Мефистофел, Андрю Лойд Уебър, Киркегор, Брамс, Сервантес, Омир, Лорд Байрон, Светите братя Кирил и Методий и доста други фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура и социален живот, представени в общо 540 епизода.

Освен в радио формат, поредицата излиза и в няколко тома книги.

"Това е моя идея от преди 1989 г.", казва Пламен Асенов и обяснява: "България е европейска страна. По ред причини - исторически, политически и други, е откъсната от своята естествена среда - Европа. България знае твърде малко за Европа. Това, което се опитвам да правя, е да дам достатъчно информация на България за Евпропа."

Според Асенов най-добрият начин да се получи една информация е да я прекараш през човека, през неговия портрет -  през случката с него, през неговата съдба и история. Тогава обикновено се получава запомнящ се образ.

Първият портретиран велик европеец

Пламен Асенов: "Мога да кажа кой беше първият в книгите, които всъщност последваха поредицата "Великите европейци" - Омир".

Авторът на радио-портретите споделя още, че няма любим период или историческа епоха: "Всичко ми е адски интересно. Когато започнах да се ровя в тези истории, в съдбите на тези хора - това са 430 души - побрал съм всички тях в себе си. Огромната част от тези хора са преживели какво ли не. Колкото и да са гениални постиженията им, те са ги постигнали въпреки ужасните си съдби, въпреки ужасните си характери, сексуални отношения. Огромните постижения се правят въпреки, никой не е получил наготово нещата."

Как авторът подбира героите си 

Пламен Асенов: "Месец преди да започне поредицта, преди 11 години, направих списък с около 350-380 души, за които се сетих на първо четене. После в процеса на работа към тях се прибавяха още и още хора. Оказа се после, че в поредицата не са попаднали хора, които би трябвало да са там. В един момент обаче, след всички тези години, започнах да имам усещатето, че портретите си приличат. Това е нещо, което в никакъв случай не искам да допускам."

Заради силата и индивидуалността на личностите в поредицата, те няма как да си приличат.

Защо все още няма нито един българин във "Великите европейци", коя съвременна личност заслужава да попадне в поредицата и други отговори от Пламен Асенов - чуйте цялото интервю в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57