Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамир Шагол: Най-ужасното във всяка война е човешкото страдание

Няма дилема между документалното във фотографията и отправянето на послание, смята босненският фотожурналист

| Интервю
Дамир Шагол
Снимка: Ирина Недева

"Да заснемеш един кадър или да насочиш оръжие към някого – тази дискусия започва още през 70-те години, когато Сюзън Зонтаг упреква фотожурналистите, които пътуват в Третия свят, насочват обективите си и се прибират с т.нар. трофей, като глава на лъв, която да закачат впоследствие и да покажат. Тази прилика е главно техническа. Всички насочваме нашите оръжия – дали е камера, на която натискаме копчето, или спусък на оръжие."

Това казва в интервю за БНР босненският фотограф Дамир Шагол, фотожурналист с над 25 години практика на терен. Неговият обектив е заснел събития в Босна, Чечня, Афганистан, Мианмар, Ливан, Израел и Палестина.

Дамир Шагол е роден и израснал в Сараево, учил е електроенергетика в Москва. Във фотожурналистиката се потапя след войната в Босна. По време на обсадата на Сараево е войник и 4 години е бил от другата страна на камерата - обект на заснемане.

"Бивайки обект в нечия друга фотография, виждайки после тези снимки след публикуването им, това може би ме е подтикнало да мисля върху нещата, които изпитвам като жертва или участник във война и какво е запечатано върху снимките, които гледаме. Това може би ми е помогнало по-късно в моята кариера, когато съм отразявал конфликти. Да се фокусирам върху неща, които наглед не са толкова очевидни."

Снимките от различните зони на конфликт са различни, отбелязва босненският фотожурналист.

"Те биха могли да бъдат заснети сред студения пейзаж на Украйна или в тропическия климат на Мианмар – неизменно обаче най-ужасното във всяка война е човешкото страдание. Образът на мъртво дете или на родител, който държи мъртвото си дете – няма география, климат или цвят на кожата, които могат да повлияят фундаментално на този ужас."

Няма дилема между документалното във фотографията и отправянето на послание чрез нея, смята Дамир Шагол, който се стреми да остави на зрителя поле за размишление върху видяното.

Поли Захариева и Дамир Шагол  Снимка: Ирина Недева

Шагол е изнесъл лекция във Фотофабрика.

Кинофабрика е част от Фотофабрика вече 9 години, запознава българската публика със световноизвестни имена от фотографията и представя документално кино, което разказва за живота на фотографите, обяснява Поли Захариева в предаването "Хоризонт до обед".

"Във Фотофабрика използваме изображенията и снимките, за да променяме света, в който живеем и да бъдем по-чувствителни към това, което се случва около нас. Колкото и често да гледаме снимки от войните, се притъпяват нашите усещания. Искахме да поканим някой, който да разкаже от първо лице."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Превод в ефир: Поли Захариева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57