Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Чернева: Началото на преговорите с Украйна и Молдова е голям шанс

"Процесът по разширяване има своята нова инерция. От балканските страни зависи да се възползват и да влязат в тази отворена врата"

| Интервю
Весела Чернева
Снимка: БГНЕС

"Началото на преговорите с Украйна и Молдова е голям шанс. Процесът по разширяване има своята нова инерция, нова динамика. Зависи от правителствата и обществата на балканските страни да се възползват и да влязат в тази отворена врата".

Това коментира пред БНР Весела Чернева – зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.

"Могат, разбира се, да продължат да стоят отвън и да бъдат недоволни от това, че няма напредък", добави тя. По думите й в последните години страните от региона нямат никакъв съществен напредък по нито една от преговорните глави.

Относно Европейския съвет, на който бе взето решение за започване на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова, Чернева подчерта, че Виктор Орбан не само се е оказал сам и изолиран, но и принуден да напусне залата.

"Това беше един триумф за политическия мандат на ЕС, за политическата воля на ЕС", изтъкна тя в интервю за предаването "Събота 150". 

Според нея най-важното е било ЕС да покаже, че може да действа политически, че може да даде гаранции за сигурност на Украйна. А тези гаранции идват именно през поканата за начало на преговори, добави тя.

"Много по-трудно е една държава-кандидат или една държава-член на Съюза да бъде атакувана от когото и да било оттук нататък. ЕС трябваше да спечели разказа за следващата война – как може тя да бъде предотвратена. Следващата война за много украинци, но и за молдовци, балтийци, е онази, която Владимир Путин би повел след някакъв тип примирие в сегашната. Специалисти смятат, че на него ще му трябват около 3-4 години, за да може да се прегрупира, да попълни отново армията си и да продължи своя курс на действие".

Според Чернева голямата задача на ЕС е да превърне Украйна в част от себе си. Първата стъпка беше направена, смята тя. По думите й няма заплаха и за финансовата помощ за Украйна.

Виктор Орбан

Тя отбеляза, че на Европейския съвет Орбан е бил поставен пред избора "да му покажат вратата или той сам да излезе". Според нея това е "голям пробив" и крачка в оптимизиране на функционирането на ЕС.

"Оттук нататък блокирането на общи решения от една страна ще става все по-трудно", прогнозира Весела Чернева. И продължи:

"Дали това ще се превърне в институционална реформа, дали ще има гласуване с квалифицирано мнозинство – все повече се мисли за това, особено по отношение на разширяването, но не само. Не мисля, че на този етап може да се събере необходимото единодушие за такъв тип промени. Очевидно ад хок ще бъдат намирани решения".

По думите й промените в Полша обаче са големият късмет на ЕС. Защото ако Орбан имаше само един голям влиятелен съюзник в ЕС, той можеше да изпълни своята програма за блокиране отвътре на Съюза за дълго време, обясни тя.

Весела Чернева коментира и предстоящите президентски избори в САЩ. Според нея ЕС трябва да се готви за евентуален следващ мандат на Тръмп и следваща година на Путин, което може да е проблем пред сигурността:

"Следващо управление на Тръмп е възможно да замрази НАТО, да усложни търговските отношения с допълнителни данъци и тарифи. Управлението на Тръмп може да започне да променя отношението си към Европа през Западните Балкани".

Тя е категорична, че един от големите въпроси на следващата година е дали ще има ЕС политическата воля да разшири своята отбранителна индустриална база, ще успее ли ЕС да се стикова по отношение на външната политика и политика за сигурност до такава степен, че да може да планира европейска отбрана, и как това ще се впише в НАТО.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12