Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След европейските избори може да се стигне през есента до предсрочен парламентарен вот"

Татяна Буруджиева: Депутатите все още се учат какво значи парламентаризъм

"Няма конституции без промени, но големият проблем е какво променяме"

| Интервю
Татяна Буруджиева
Снимка: Стопкадър, bTV

Депутатите все още се учат какво значи парламентаризъм.

С тази констатация започна коментара си пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева и уточни:

"Преди повече от 100 години в парламента на България са си оставяли бастуните и чадърите отвън, защото явно кютекът е една от формите на израз на българската политическа култура. В 21 век и в един такъв момент, който изисква изключителна отговорност от политиците - променя се Конституцията, мънички партии със слабо представителство и граждани, които не желаят да гласуват, защото нямат никакво доверие на тези институции - как функционират, да решават проблемите по този начин - с бой, е крайна фаза на безсилието на политическите представители да бъдат политици".  

Тя изказа хипотеза, че може да се стигне през есента до предсрочни парламентарни избори след европейските избори през пролетта на 2024-та, "ако постоянно се държи притиснат капакът, без да се интересуват какво ври и кипи в тенджерата на обществото".

Доц. Буруджиева коментира и конституционните промени, като подчерта, че няма конституции без промени, но големият проблем е какво променяме:

"Нямаше дебат по духа на Конституцията. ... Нямаше дебат и по това каква Конституция ни трябва за следващите 100-150 години, а не просто да удовлетвори проблемите които са тук, днес и сега. ... Промените в Конституцията изглеждат като родени от ежедневието, а не родени със стратегическата мисъл каква България искаме да имаме и как да стабилизираме политическата и партийна система".

Дългите периоди на управление на страната от служебни правителства, назначени от президента, според Татяна Буруджиева, са довели до това, че "в президентската институция се съсредоточиха като очаквания на гражданите, така и реална изпълнителна власт, което въобще го няма като идея в Конституцията". 

По думите ѝ обществото трябва да си даде отговор на въпроса, "ако сме парламентарна република, защо непрекъснато даваме възможност постоянно да съществува дебатът за президентска република и да зависим от качествата и амбициите на един човек да бъде повече от това, което е предписано в Конституцията".

Интервюто на Людмила Железова с Татяна Буруджиева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Мирчев аргументира идеята за закриване на КПК

Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от..

публикувано на 19.07.25 в 13:58

Рибарско селище край Бургас е сред държавните терени, попаднали в списъка за продажба

Рибарското селище "Ченгене скеле" край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на "Да,България". Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за..

публикувано на 19.07.25 в 13:47

Спад на абонатите и на трите мобилни оператора у нас

И трите мобилни оператора у нас регистрират спад на абонатите и засилена конкуренция на пазара. Това сочат данните на Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията.  В края на миналата година абонатите на мобилните оператори са 7 милиона 978 хиляди, а намалението им спрямо 2023 година е с 0,4 процента. За сравнение през 2023 година е..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света

България спечели 6 медала от най-престижното състезание по математика в света. От Сдружението на олимпийските отбори по природни науки съобщиха, че на 66-ата Международна олимпиада по математика в Австралия българският национален отбор е завоювал 3 сребърни и 3 бронзови отличия. Националният ни отбор по математика се прибира в България в..

публикувано на 19.07.25 в 13:37

Гръцките фермери започнаха протести, но няма да блокират пътища

Голямо напрежение има сред фермерите от област Тесалия след разкритията на европейската прокуратура за откраднати с фалшиви документи милиони евро, предназначени за субсидии в аграрния сектор. Фермерите заявиха, че започват протести в Лариса. С трактори достигнаха до централни пътища, но заявиха, че няма да ги блокират, за да не пречат на..

публикувано на 19.07.25 в 13:31
Министерство на външните работи

Отбелязваме Деня на българската дипломатическа служба

Министерството на външните работи отбелязва днес 146 години от създаването на българската дипломатическа служба.  На 19 юли 1879 година с указ на княз Александър Първи са назначени първите български дипломатически представители в чужбина. Драган Цанков представлява България в Цариград, а Евлоги Георгиев и Димитър Кирович съответно в Букурещ и..

публикувано на 19.07.25 в 13:24

Шефът на "Мосфилм" е включен в 18-ия санкционен пакет срещу Русия

Известният руски режисьор, актьор и сценарист Карен Шаназаров е включен в 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Пакетът е публикуван днес в Официален вестник на ЕС и влезе в сила.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия пакет санкции на ЕС срещу Русия..

публикувано на 19.07.25 в 13:17