Депутатите все още се учат какво значи парламентаризъм.
С тази констатация започна коментара си пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева и уточни:
"Преди повече от 100 години в парламента на България са си оставяли бастуните и чадърите отвън, защото явно кютекът е една от формите на израз на българската политическа култура. В 21 век и в един такъв момент, който изисква изключителна отговорност от политиците - променя се Конституцията, мънички партии със слабо представителство и граждани, които не желаят да гласуват, защото нямат никакво доверие на тези институции - как функционират, да решават проблемите по този начин - с бой, е крайна фаза на безсилието на политическите представители да бъдат политици".
Доц. Буруджиева коментира и конституционните промени, като подчерта, че няма конституции без промени, но големият проблем е какво променяме:
"Нямаше дебат по духа на Конституцията. ... Нямаше дебат и по това каква Конституция ни трябва за следващите 100-150 години, а не просто да удовлетвори проблемите които са тук, днес и сега. ... Промените в Конституцията изглеждат като родени от ежедневието, а не родени със стратегическата мисъл каква България искаме да имаме и как да стабилизираме политическата и партийна система".
Дългите периоди на управление на страната от служебни правителства, назначени от президента, според Татяна Буруджиева, са довели до това, че "в президентската институция се съсредоточиха като очаквания на гражданите, така и реална изпълнителна власт, което въобще го няма като идея в Конституцията".
По думите ѝ обществото трябва да си даде отговор на въпроса, "ако сме парламентарна република, защо непрекъснато даваме възможност постоянно да съществува дебатът за президентска република и да зависим от качествата и амбициите на един човек да бъде повече от това, което е предписано в Конституцията".
Интервюто на Людмила Железова с Татяна Буруджиева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници. Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване . Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..