Конституцията се пипа, защото обществото има нужда от промяна. Няма закон, дори основен, който да може да реши всички обществени промени.
Това каза пред БНР историкът и изследовател на българския парламентаризъм проф. Милко Палангурски и подчерта, че няма нищо страшно в това, че се променя Конституцията, "важното е да се запазят основните принципи за правата и свободите на гражданите и да се търсят механизми, които могат да позволят на държавата да функционира нормално".
Всяка промяна на Конституция е историческа, но друг е въпросът колко исторически ще бъдат нейните последици, коментира той и добави:
"Промяната на Конституцията е поредният опит да бъде преодолян остатъкът от сталинистките конституции, които намериха място в конституциите след 1989 г. Тъй като за пореден път се занимаваме със съдебната система и прокуратурата, за да може България да отговори на изискванията на ЕС да има нормална съдебна система, която да гарантира развитието на страната", обясни той.
Той беше категоричен, че в Конституцията е разписана парламентарната процедура за промени:
"Всеки парламент, в който има нежното мнозинство от 160 народни представители, може да променя Конституцията. Така е записано, това е общественият договор, написан от други хора, не са в парламента сега. В това няма нищо драматично".
В предаването "Нещо повече" проф. Милко Палангурски коментира думите на посланичката на Руската федерация Елеонора Митрофанова, която в своя медийна изява твърди, че българите трябва да бъдат благодарни на СССР и Червената армия, защото са спасили България от разпокъсване и "сега Пловдив не е гръцки град, заедно с цяла Южна България":
"Това е стара руска опорка, която произтича от т.нар. Парижка мирна конференция. ... Никой нямаше да допусне разпокъсване на България. Малко хора знаят, че Сталин е Тито и Георги Димитров по-рано да включат България в Югославия, единствено твърдата позиция на делегациите на Англия и САЩ спасява България от поглъщането ѝ от Югославия".".
По думите му руската дипломация винаги е измисляла различни опорки и "чакаме нови".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Във Велико Търново започна традиционната младежка инициатива за събиране на хранителни продукти за социално слаби семейства от града и региона за Великден. Кампанията "Купи и дари" се провежда в 7 магазина за хранителни стоки във Велико Търново, където до 13 април са поставени колички, в които да бъдат оставени купените и дарени дълготрайни..
Окръжният съд в Плевен постанови най-тежката мярка за неотклонение към 65-годишния Георги Александров - "задържане под стража". Мъжът е обвинен за тежката катастрофа със загинало 12-годишно дете при село Телиш, Плевенско. В тежко състояние в болницата е дядото на детето. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско..
ЕС подкрепя Международния наказателен съд и е категорично ангажиран с борбата за справедливост и срещу безнаказаността. Това каза говорителката на Комисията Анита Хипер в отговор на въпрос за очакваната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Унгария, за когото съдът е издал заповед за арест. Хипер припомни заключения на Съвета,..
Европейската комисия (ЕК) откри пролетния кръг за кандидатстване в конкурса DiscoverEU - 2025. Повече от 36 000 младежи ще спечелят карти за пътуване, с които ще имат възможност да опознаят Европа безплатно. Кандидатите трябва да са на възраст 18 години и да са родени между 1 юли 2006 г. и 30 юни 2007 г. Кандидатури ще се приемат до 16 април,..
За повишено внимание по международния път Е79 на изхода на Враца, в посока Монтана, предупреди областният управител на Враца Николай Николов. При проверка на място е станало ясно, че след проливните дъждове през последните няколко дни, в района на Железния мост, има разлив от скатни води. Заради риск от аквапланинг в дясната лента..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева. Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..
Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени- това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..