Текстът, музиката, постановката, изборът на актьори, декори, костюми, осветление – всичко това е дело на Антон Радославов. Организацията и изпълнението на мюзикъла са изцяло на доброволни начала. "Това цялото нещо го организира Тони", разказва в предаването "Любими празнични истории" композиторът Георги Стрезов, който аранжира и оркестрира написаната от Антон музика.
"Не знам дали можете да си представите какъв колосален труд е това: да направиш такъв продукт, който да бъде изнесен на плещите само на един човек. Това е къртовски труд. Искрено му се възхищавам", признава Стрезов.
Много млади хора, гледали мюзикъла като тийнейджъри, са питали Радославов кога "Йоан – синът на Гърма" ще бъде поставен отново. Павла Сивова е сред тях. Едва на 14 се запленила от първата постановка, от "огромната продукция" – живата музика, балета, костюмите, големия брой актьори и цялостната динамика на спектакъла. Днес тя е на 25 и влиза в ролята на Мария Магдалена: "За мен е огромна чест да бъда Мария. Наистина много силна роля".
Ролята не е лека, тъй като Антон Радославов изгражда образа като смесва този на Мария Магдалена (блудницата) и Мария (сестрата на Лазар). За библейския персонаж до днес съществуват различни тълкувания.
"Образът на Мария Магдалена е наистина много запомнящ се, защото броят на жените в спектакъла е много малък, което е нормално, тъй като библейските истории се фокусират главно върху Христос и апостолите. Разбираемо, повече мъже има в състава. Даже предимно мъже. И тази женска роля, особено толкова музикална, толкова нежна, с толкова силно присъствие и толкова силна история… Много ме беше докоснала и тогава, и сега“, споделя Павла.
Според Антон авторът пише цял живот, за да изкаже своя болка. Това е неговата "свръхзадача".
"Това е и целта на живота. Да излезеш малко отвъд света на сетивното. Там, където сънят свършва, защото сетивата ни хващат и виждат един свят, който не е всичко. И ние всички го знаем. Жълтата линия е тази преграда, която прескачаме, когато се осмелим да отидем отвъд това, което се вижда с очите", казва Радославов.
Чакалня ли е животът и може ли влакът ни да се окаже заникъде? Цялото интервю с Георги Стрезов, Антон Радославов и Павла Сивова чуйте в звуковия файл.
Снимки: Иво Орешков
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..