Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След десетилетие мюзикълът "Йоан – синът на гърма" се завръща на сцена

"По-слабите са в по-добро положение от силните", казва режисьорът Антон Радославов

| Интервю
Снимка: Иво Орешков

След повече от десет години християнският мюзикъл "Йоан – синът на Гърма" ще се играе отново, този път в софийското кино "Люмиер": на 21, 28, 29, 30 и 31 януари 2024 г. Историята разказва за живота на един от най-обичаните ученици на Иисус Христос – апостол Св. Йоан Богослов. Заедно с брат си Яков Зеведеев св. Йоан Богослов присъства в най-важните моменти от земния живот на Спасителя.


Текстът, музиката, постановката, изборът на актьори, декори, костюми, осветление – всичко това е дело на Антон Радославов. Организацията и изпълнението на мюзикъла са изцяло на доброволни начала. "Това цялото нещо го организира Тони", разказва в предаването "Любими празнични истории" композиторът Георги Стрезов, който аранжира и оркестрира написаната от Антон музика.

"Не знам дали можете да си представите какъв колосален труд е това: да направиш такъв продукт, който да бъде изнесен на плещите само на един човек. Това е къртовски труд. Искрено му се възхищавам", признава Стрезов.


Много млади хора, гледали мюзикъла като тийнейджъри, са питали Радославов кога "Йоан – синът на Гърма" ще бъде поставен отново. Павла Сивова е сред тях. Едва на 14 се запленила от първата постановка, от "огромната продукция" – живата музика, балета, костюмите, големия брой актьори и цялостната динамика на спектакъла. Днес тя е на 25 и влиза в ролята на Мария Магдалена: "За мен е огромна чест да бъда Мария. Наистина много силна роля".


Ролята не е лека, тъй като Антон Радославов изгражда образа като смесва този на Мария Магдалена (блудницата) и Мария (сестрата на Лазар). За библейския персонаж до днес съществуват различни тълкувания.

"Образът на Мария Магдалена е наистина много запомнящ се, защото броят на жените в спектакъла е много малък, което е нормално, тъй като библейските истории се фокусират главно върху Христос и апостолите. Разбираемо, повече мъже има в състава. Даже предимно мъже. И тази женска роля, особено толкова музикална, толкова нежна, с толкова силно присъствие и толкова силна история… Много ме беше докоснала и тогава, и сега“, споделя Павла.


Според Антон авторът пише цял живот, за да изкаже своя болка. Това е неговата "свръхзадача".

"Това е и целта на живота. Да излезеш малко отвъд света на сетивното. Там, където сънят свършва, защото сетивата ни хващат и виждат един свят, който не е всичко. И ние всички го знаем. Жълтата линия е тази преграда, която прескачаме, когато се осмелим да отидем отвъд това, което се вижда с очите", казва Радославов.


Чакалня ли е животът и може ли влакът ни да се окаже заникъде? Цялото интервю с Георги Стрезов, Антон Радославов и Павла Сивова чуйте в звуковия файл.

Снимки: Иво Орешков


По публикацията работиха: Виктория Петрова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58