Три са важните неща при спасяването при земетресение. Първото е превенцията, второ е поведението по време на бедствието и трето, което е немаловажно, поведението след земетресение. Това сподели в предаването на БНР "Хоризонт до обед" Юлияна Антонова-Мурата.
Тя разказа за подготовката и действията на японците. Страната отново бе разтърсена от мощни земетресения в първия ден на новата година.
"Веднага след труса на мястото има 1000 души, а ден след това те са 10 000. Отиват да помагат и никой никога няма да се снима и да показва, действа се", разказа още Антонова.
Спасителните действия в Япония показват, че жертвите там са значително по-малко, отколкото в Турция - при земетресение със същата сила.
"Когато за първи път бях дипломат, в началото на 90-те години, ме впечатли, че в посолството имаше огромна карта, подарена от общината. На нея бе посочено къде се очакват и къде би могло да има епицентър на земетресение. Видях, че България е отразена с розов цвят като Лос Анджелис и Япония. Затова през следващите години като консул и културно аташе винаги съм участвала във всяка покана от общината и институциите, когато става въпрос за обучение, правила по време и след земетресение при бедствието", каза Антонова, която живее в Токио и е автор на три книги за Япония.
От опита и преживяното в Япония и като участвала в над 60 демонстрации за превенции по време на земетресение и как да се държи след това, Юлияна Антонова коментира, че всеки един трябва да осъзнае, че на всеки един от нас животът му зависи от самия него, но също така и от тези около него.
"В Япония от най-ранна детска възраст започва обучението - поведение и внушение да не се паникьосваме. Моят внук на 2 години знае на японски думи като "влака стрела" и "земетресение", и знае какво да направи - първо, да отиде под масата и да се хване за здраво", сподели Юлияна Антонова.
Тя обясни, че най-важни са първите секунди при труса.
"Имаме 10 – 12 секунди да напуснем дома. Ако не можем, трябва да потърсим временно убежище под масата, а не както мен са учили в училище - под касите на вратите", категорична е тя.
И разказва за едно странно явление, което се изследва от японските органи за геопространствена информация, при което земята се движи и има отклонения 1,20 м на запад и 1,10 м нагоре и как да се бяга:
"Най-важното е винаги на работното място, в чантата ви, до леглото в спалнята ви винаги да има бутилка с вода. Японците установяват, че може 10 дни без храна, но не можем без вода. Това е най-важно за оцеляване, не знаем след колко време ще бъдем открити".
В правилата за спасяване японците препоръчват да се вдигне фланелка, дреха към устата, да се плюе в нея и през това да се диша, вид филтър, защото в много сгради мазилката затруднява дишането, запушва носа и гърлото, а и от паниката се диша трудно.
Юлияна Антонова разказа и за малки свирки, които подарявала на всичките си приятели, чийто сигнал стига до мозъка на кучетата - търсачи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..