Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габриела Кирилова - гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Габриела Кирилова пристига в САЩ през 2001-ва година със "зелена карта. За мнозина тази американска виза е началото на американската им мечта, но за Америка тази лотария се прави най-вече за …привличане на талантливи и образовани хора и за поддържане броя на населението на страната. В последните години САЩ са разтревожени от „изтичане на мозъци”. 

Все повече млади и образовани американци от индийско или китайско  потекло се завръщат към местата, от където са техните родители или прародители. И освен 55-те  хиляди зелени карти от лотарията, които  се раздават  годишно, Държавният департамент всяка година дава и 140 хиляди зелени карти на  чужденци с висока квалификация. Това са чужденците, които винаги са имали водеща роля и сериозен принос в различните сфери на науката и знанието в т.н. страна на неограничените възможности.

Габриела Кирилова е инженер-химик е поредният гост в  в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

"Причината да избера да емигрирам, е защото през  2000-та година брат ми изтъкна хиляди причини колко е неспокойна Европа. Най-напред живях на Източния бряг, в района на Ню Йорк, разказа в "Закуска на тревата" Габриела Кирилова.

На въпрос колко професии трябва да смени за тези повече от 20 години в Америка, тя сподели:

"Мисля, че са над 16. Аз съм правила неща, които са ме правили горда, че дори и с моята диплома на инженер-химик от България, аз мога да заема тези позиции. Работих в завода за машините Брукер, 5-та в света технологична фирма, която произвежда аналитични устройства, които са най-последно ниво на технологията. Бях управител, човека, който се подписва на сертификатите за качество на тези машини и се радвам, на 120-те машини, за които ние потвърдихме, че са годни за употреба, на този сертификат за качество има моя подпис. Това беше най-голямото ми удовлетворение от работата ми като качествен контрол и инженер-химик тук в Америка."

Какво работи в държавната администрация на Сакраменто?

"Аз работя в Управлението на града и социалните служби на града. Предлагат се много медицински безплатни програми за хората, които са с ниски доходи. На всички емигранти от други държави има политика според която им се предоставят се безплатни медицински услуги и помощи за храна. Аз работя с тези 2 програми.

"Обичам да плувам. Мога да карам ски. Опитахме се да научим малкия ми син да кара сноуборд. За резултат, повече аз се научих да карам сноуборд, отколкото той. При нас нещата са разделени на полюси. Баткото е спортиста на фамилията, а малчо е геният на групата. Успявам да си успокоявам нервите със скечове, но сега съм се насочила към готвенето. 

Аз обичам да си спомням как баба ми правеше това или как баба ми правеше онова. Дори в Университета в Дейвис, където работех, имаха сборник с рецепти. Аз публикувах рецептата на баба ми за нашият постен боб с праз. Това беше най-удовлетворителният момент за мене, защото от всички тези хора и националности, които бяха там, една от 40-те рецепти за приготвяне на Коледа беше рецептата за боба на баба, разказа още Кирилова.

Преди 23 години инж. Габриела Кирилова няма никакво намерение да прави кариера в Америка, но случайните или не случайните случайности я пренасят през океана и нейните знания и труд така или иначе  не остават в полза на България. 


По темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Габриела Кирилова в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38