Наричат го най-велик измежду родените от жена, Йоан по думите на Спасителя ще бъде по-малък от най-малките в Царството небесно, обещано на повярвалите. Йоан е човешката сянка на Христос, ревнител на изобличението, но не и на опрощението.
В изображенията той е ангел на пустинята, но крилата му са натежали от греховете на света и от съдбата му на съдник. Той има привилегията да кръсти самия Иисус и да извърши на река Йордан първото тайнство, с което Бог Отец показва чрез Духа природата на Сина си.
В деня след Богоявление църквата въздава почит на последния от пророците и пръв от последователите на Христа – св. Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Денят е известен като Ивановден.
Светецът подготвя хората за чудото на Божията милост, неговата личност стои на границата между древния закон и новата благодат и именно той, подобно на Моисей, води народа си към Обетованата земя, но не влиза в нея - Йоан проповядва за Христа и загива, преди да види чудото на Възкресението.
" Йоан Кръстител е живеел скромно, хранел се е с див мед, в обстановка на уединение, на пост и молитва, тоест молитвата е връзката му с Бога, а постът е тази ограничена храна, защото само тогава идват благочестивите мисли.
На 30 години той е озарен Свише и започва да проповядва. Започва духовното очистване чрез покайно потапяне във водите на река Йордан.
Първите думи на св. Йоан Предтеча, записани в трета глава от Евангелието на Матей са: "Покайте се, защото се приближи Царството небесно". А дейността на Исус Христос сред обществото, неговата проповедническа дейност също започва с думите на Йоан Кръстител - покайте се, защото се приближи Царството небесно...
Покайната проповед на св. Йоан отправя към тези, които го слушали – предвид идващото Божие Царство, – е обобщение и същност на закона и пророците. Целта на закона в Стария Завет е разкриването на греха, „понеже чрез закона се познава грехът”, разказа още проф. Иван Желев.
Проф. д-р Иван Желев Димитров e завършил Духовна семинария и Духовна академия в София (1970), а след това и Класическа филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. После специализира Нов Завет в Гърция, защитава докторат на тема „Първосвещеническата молитва на Господ Иисус Христос” в София. Преподава класическите езици, Въведение и Тълкувание на Новия Завет в Духовната семинария и Духовната академия, сега Богословски факултет на Софийския университет. Хабилитира се с труд „Единството на Христовата църква според Ефесяни” и преподава като доцент и професор в Богословския факултет. Бил е декан на БФ и заместник-ректор на СУ. През учебната 1997-1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Лудвиг-Максимилиановия университет в Мюнхен. Успоредно с това е работил като началник-кабинет на българския патриарх, главен редактор на периодичните издания на Българската православна църква „Църковен вестник“ и „Духовна култура“, директор на Дирекция на вероизповеданията на Министерския съвет (2002-2008 г.). Бил е член на Висшата атестационна комисия на България (за даване на научни степени и звания). Създава с помощта на Studiorum Novi Testamenti societas и ръководи уникалната за българските условия Bibliotheca biblica към БФ с вече 15000 тома съвременна научна книжнина на немски, английски, френски, гръцки, руски и други езици. Участва в екипа, извършил новия превод на Библията на български език.
Десетилетия наред е работил в междуцърковните и междурелигиозните връзки на Българската православна църква, участвал е в подготовката на Всеправосрлавния събор (на остров Крит в 2016 г.), както и различни комисии на Световния съвет на църквите. След промените от 1989 г. е съучредител и председател на няколко неправителствени организации в областта на религията и културата. Участва в редица международни научни организации. Doctor honoris causa на Атинския университет (2008 г.)
Освен български говори гръцки, руски, немски и английски, писмено владее старобългарски, староеврейски, старогръцки и латински език.
Още по темата в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..