Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Дамянова и Марчо Апостолов от Музикалния театър: На сцената даваме живот на мечтите си!

2
Зорница Дамянова и Марчо Апостолов
Снимка: Мая Данчева

В самия край на 16 век Уилям Шекспир създава един оригинален драматичен женски образ, превърнал се в архетип за столетия напред. 

"Укротяване на опърничавата" е една от най-ранните му творби в ренесансовата епоха, където жената в социума, а и в дома е силно подчинена на мъжката воля. 

И така, образът на опърничавата се явява като форма на бунт срещу ограниченията в шекспировото съвремие. 

Жената с характер, свои желания и стремежи не се вписва в общоприети норми, диктувани от строго мъжкия свят. Такава жена се отличава като личност, носи отговорност и поема риск да бъде различна. Такава жена е ярка, предизвикателна, готова да отстоява своята идентичност. Тук Шекспир залага конфликта между нея и мъжкия свят, в това да остане себе си, но и да открие любовта.

Този шекспиров архетип може да бъде разпознат многократно в литературата, в киното и театъра, като отделни негови черти създават свои архетипове – на капризната жена, на властната жена, на ревнивата жена и така нататък. Така се раждат знакови произведения, стъпващи на противоборството между мъжкия и женския характер, в които жената запазва своите личностни черти и изпъква на фона на мъжката доминация.

В средата на миналия век американският композитор Коул Портър написва мюзикъла „Целуни ме Кейт“ по мотиви от шекспировата пиеса „Укротяване на опърничавата“. За да създадат либретото са помолени семейството на Бела и Самюел Спивак, които по същото време са в разгара на своя брачен конфликт. Така се ражда една история с две сюжетни линии – от времето на Шекспир и от средата на 20 век. Пиеса в пиесата или две истории със сходен сюжет, които доказват, че макар времето да се е сменило героите все още не са решили своите проблеми.

В края на миналата година мюзикълът „Целуни ме Кейт“ имаше своята премиера на сцената на Държавния музикален театър Стефан Македонски. Режисьорското виждане е на Александър Текелиев, а хореографията на Йоана Стоянова. Диригент – постановчик Дориан Молхов.

Зорница Дамянова и Марчо Апостолов

"Да, действително, в представленията и на сцената най-уместни са лъжите и затова там любовта изглежда толкова невероятна и красива, защото всички искаме любовта да побеждава винаги, а на сцената всъщност даваме живот на мечтите си, каза в "Нощен Хоризонт" Марчо Апостолов, солист в Музикалния театър.

"На сцената обличаме кожата на друг човек и можем да изживеем емоции, които в цивилния живот не можем. На сцената сбъдваме някои от несбъднатите си мечти, каза в "Нощен Хоризонт" Зорница Дамянова, солист в Музикалния театър и с главна роля в "Целуни ме, Кейт".

"Аз съм влюбена в моята роля, отдавна не ми се е случвало толкова да заобичам ролята си. В "Целуни ме, Кейт" играя ролята на Лоис Лейн, която в "Укротяване на опърничавата" изпълнява ролята на Бианка, тя е млада жена, която е много амбициозна, певица от нощни заведения, която обаче иска да стане актриса и да стане звездата на Бродуей, разказа още Зорница Дамянова.

Зорница Дамянова и Марчо Апостолов са солисти на Музикалния театър, които имат главни роли в мюзикъла „Целуни ме Кейт“ - една комедия която предизвиква героите в много комични ситуации и щастлива развръзка.

Целуни ме, Кейт!” е мюзикъл, написан от Коул Портър по либретото на холивудските сценаристи – съпрузите Бела и Самюъл Спивак през 1948 г. Портър е един от най-значимите американски композитори. Ненадминатото либрето на „Целуни ме, Кейт!“ е по мотиви от комедията „Укротяване на опърничавата“ на Уилям Шекспир.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16