Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Александър Илиев за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет

2
Проф. д-р Александър Илиев
Снимка: Пламена Бачийска

"Към МОН ние спечелихме и работим по проект за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ, сподели за Нощен Хоризонт" проф. д-р Александър Илиев, български режисьор, мим и актьор, както и антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет.

В средата на месец декември той беше част от екипа, който откри първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ. 

"По други два проекта направих 55 образователни филма, които са част от Педагогическия факултет

А в студентска образователна телевизия в Пловдивския университет няма да е ефирна или кабелна, тя е в социалните мрежи, може всеки да се абонира и да гледа всяко ново предаване, това е безплатен абонамент.

Предаванията са 11, събития, интервюта, уроци, кандидат студенти, проекти, екология, наука, продукция, анкети, а новите предавания на "Свят", "Психология" и "История".

Работим аз, други преподаватели и моят асистент, техниката е частна. В бъдеще може да имаме и собствена техника. Водещи на предаванията са студентите от специалността "Актьорство за драматичен театър". 

Тези предавания ще са полезни за кандидат студентите, ще разберат всичко за това къде и как да кандидатстват. 

За цялата академична общност също ще бъде интересна тази университетска онлайн медия, идеята е продукцията да бъде и с чуждоезикова програма в бъдеще, разказа още проф. Илиев. 

В тази нова образователна телевизия търсим качество, без реклами, без нецензурно съдържание, нивото трябва да бъде академично, но също информацията да бъде поднесена разбираемо, а визуализираните уроци обхващат от детска градина до уроци за докторанти и магистри, които могат да се усвояват по-лесно чрез визията, поясни още проф. д-р Александър Илиев за "Хоризонт".

Преди време проф. Илиев получи в Шанхай две важни награди: първата е световният приз "Златни ръце", а втората е Националната награда на Китай за принос в културната съкровищница на страната. 
Проф. д-р Александър Илиев
Проф. д-р Александър Илиев е роден 1956 година в София. Има няколко образования и професии: режисьор за сцена и кино, мим, актьор, антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет. Автор е на 26 научни монографии в различни области и над 350 статии. Водил е академични майсторски класове и експедиции на петте континента. Поставил е над 350 спектакъла в над 60 държави по света, заснел е повече от 400 филма - документални, научни, телевизионни и игрално-документални. Проф. Александър Илиев е ръководител е на проекта Университетска телевизия на Пловдивския университет – ТВ - ПУ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Българският дует Woomb получи номинация за наградите Music Moves Europe (MME) 2024 .  В рамките на Ирландската музикална седмица в Дъблин и паралелно с музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect в Бърно бяха обявени имената на петнадесет артисти, номинирани за отличията за новоизгряващи изпълнители от Европейския съюз , които..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14