Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невероятните постижения на хората да „опитомят" най-солената пустиня на Израел - Арава

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

По време на война или без нея селскостопанското изложение в най-сухата и най-солена пустиня на Израел - Арава го има. А на път за него си е изкушение да се отбиеш във фермата за антилопи или край басейните за декоративни рибки. Невероятни са постиженията на хората да „опитомят „ пустинята. Знае се, че тези опити са нетрайни, но всяко поколение е изкушено да пробва. Най- безстрашните са си направили дори селища, там където от само себе си нищо не расте. 

"Прабаба ми и прадядо ми- родители на баба ми, са били софиянци. Дори са от малкото, които не са били изселени по време на Втората световна война. Прабаба е била шивачка в Музикалния театър (може и в други софийски театри). Освен, че е можела да превъплъти в удобен сценичен костюм и най-авангардните рисунки на художниците по костюмите, е шиела личните тоалети на примадони на театъра като Мими Балканска, Тинка Краева и др. , които не признавали софийските модистки и предпочитали прабаба ми, разказа в "Закуска на тревата"  потомката на софийския род Бехар Ноа: 

"Една от тях, успяла да измоли специално разрешително от принц Кирил, тя да остане в столицата като незаменим кадър. В общия оркестър на театъра прабаба ми е „свирила на шевна машина“. Виж баба ми - на пиано. Била е на 3-4 години, когато забелязва необикновения й слух и съветва майка му да му купи инструмент. Първите уроци по пиано му дава музиканти от театъра, а след това наемат учители. Предричат блестящо бъдеще. Била е на прослушване дори при Панчо Владигеров, който бил казал да расте по-бързо и ще учи в неговия клас в консерваторията. Не се случило. 

През 1948 година семейството на прабаба ми се изселва в Израел. Не са взели със себе си пианото. Нямат пари да наемат в Яфо, където ги настаняват. Няма пари и за учители. Прадядо - софийски търговец, на когото народната власт приватизира дюкянчето, в Светите земи е строителна работник по пътищата. 

В Тел Авив, за разлика от София има само 2-3 театъра , а прочутата и днес филхармония - по един концерт месечно. Налагало се, музикантите да работят и нещо допълнително, за да могат да изхранват семействата си. В училище открили че момичето може да стане добра баскетболистка и вместо на музиката, то се отдало на спорта. На ученическото първенство, тя среща бъдещия си съпруг. Бил треньор на отбор от село в пустинята. Това не попречило на баба ни Естер да се омъжи и да замине с него. В селото и предложили да стане учителка. Създала и театрален кръжок. Успяла да накара ръководството на селото да купи пиано. Давала концерти на него и обучавала талантливи деца в музика. Основателка е на съществуващия и сега хор. Нейната дъщеря -майка ми освен ,че е музикална, много добре рисува. Създаде стил, познат в цялата страна".

Картинната галерия насред пустинята на Ноа Гершон привлича любители на нейните платна , в които освен краски, има апликации от цветя и треви от пустинята. Първоначално платната шокират, но после създават усещане ,че си попаднал сред природата по време на буря.

"Трето поколение на потомци от България, които живеят в пустинята. Завърших педагогически колеж със специалност рисуване. Свиря на пиано. До Йерусалим са само два и половина часа път с кола. Посещавам концерти и съм абонат на тамошната опера. Не бих напуснала спокойствието и тишината на пустинята заради суетата и шума на съвременен град. Не бих живяла и в тясно апартаментче със съседи от всички страни, които чукат, разговарят слушат силно музика или мач. С дъщеря ми - ученичка в гимназиста, веднъж седмично събираме в пустинята материали за картините. Нямаме предварителна идея, какво искаме да изобразим. Самата пустиня ни подсказва за какво да разкажем и с какви средства. 
В картините ни са „втъкани“ цветя , вкаменелости (защото тази солена пустиня е дъно на Мъртво море, песъчинки, малки камъчета), въобще интересни малки предмети, на които се натъкнем. В същото време сме свидетели на изгреви и залези, на приближаващи се или отдалечаващи животни, дори на пясъчни бури и на страховитите пропадания на пясъка, които могат да засмучат дори камион. Познаваме пътеките и се движим само по тях. За тази пустиня разказват картините ни . 

Участвали сме и в израелски изложби в чужбина. Тук войната не се чувства, ако не се смята мобилизираните, които са изпратени да се бият в Газа. Няма ги и чуждестранните работници в селското стопанство. Сега всеки от жителите на селото отделя поне по 4 часа на ден в помощ за прибиране на реколтата и в засаждане на новите растения за следващия сезон. Но и в най-тежкото време винаги има място и за изкуство. Галерията ни не е останала празна. Идват да купят картина или просто да се полюбуват", сподели за БНР Ноа.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19

Васил Терзиев: Под 10% ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка

Под 10 процента ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка, а 90 процента ще бъдат преработвани. Това ще стане с новите договори за оползотворяване на твърдото RDF гориво, което се получава от отпадъка, каза кметът на София Васил Терзиев: "Когато споделихме за нашите планове за това да свалим депонирането от 90..

публикувано на 03.09.24 в 15:43

По планинските пътеки и туристически забележителности на Априлци

"Пътувай с " Хоризонт" този ни отвежда този път до град Априлци и по пътеките на Троянския Балкан .  На гости в новата конна база в град Априлци , която предлага и туристически атракции. Симона и Стефан стопанисват базата . Те и отглеждат коне, и предлагат туристическа услуга.  Те вземат базата под наем малко случайно, но вече имат 6 лични..

публикувано на 27.08.24 в 14:21
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30