Политиката толкова сериозно навлезе в правото и във всички уредени от Конституцията структури, както и в нашия живот и виждаме как промените в съдебната власт, чрез ВСС, чрез квотите, ръководителите на върховни съдилища, се превръщат чрез конституционни промени в политически лостове, каза бившият съдия, сега адвокат Румяна Ченалова.
Пред БНР тя коментира конституционните промени, избора на конституционни съдии – Десислава Атанасова, Борислав Белазелков, както и съдебната реформа и мощното навлизане на политиката в правосъдната система.
"Нашата демокрация дори не е фасадна, а е декларативна. Много от депутатите не познават исторически демокрацията, имало я е в Древен Рим, във Византия. Демокрацията не е това което се случва в България, демокрацията е конституционност. Една от проявите е начина за избор на конституционни съдии и промените на Конституцията", обясни Ченалова.
Тя коментира и позицията на 14 от 27 адвокатски съвета, които излязоха с позиция, в която се посочва, че не са съгласни с начина на избиране на конституционните съдии и провелата са процедура - формално спазена, без експерте дебат, откритост и прозрачност и без обоснованост на номинациите.
Позицията на адвокатите не може да бъде процесуална пречка за встъпването на длъжност на конституционните съдии, но е ясна реакция за разлика от другите - съдии и прокурори. Съзнавайки като юристи, че тази позиция няма да има никакво значение адвокатите реагират, точно защото за юристи и имат отношение, защото мястото на правото е в Конституционния съд, коментира Ченалова.
По отношения на избора на Десислава Атанасова, тя се присъедини към позицията на адвокати, че кандидатурата е преминала без обществено обсъждане, "но и някак си много скрито се коментираха основни изисквания за длъжността "Конституционен съдия". Остава усещането за параван и сделки зад него.
Ченалова определи съдебната система като още по зависима от политика. И се аргументира: Това е в изкривеното разбиране, не казвам, че не е неосъзнато. Венецианската комисия даваш насоки за устройствени закони и конституцията, те бяха направени от "великата съдебна реформа" на Христо Иванов и сега те се удовлетворяват основни принципи – на правовата държава и разделение на властите".
По отношение на конституционните промени адв. Румяна Ченалова заяви, че се създава една постоянна власт.
"Сега служебните кабинети ще се избират от НС и премиерите да са точно определени лица, промениха се сроковете за провеждане на избори, създаде се възможност за постоянна власт, те ще бъдат докато се проведат следващите избори и ще се манипулират. Разделението на властите е тотално унищожено. Чрез конституционните промени ще се променят и много закони. Никъде в мотивите на промените не е посочено защо е нужно да се приемат", коментира Ченалова.
Нейното мнение е, че Десислава Атанасова трябва да си направи отвод като конституционен съдия когато в КС се гледа делото за промените на Конституцията, защото "принципът е такъв във всички клонове на правото – гражданско, наказателно и т. нат. Когато има съмнение за предубеденост лицето трябва да се отведе", аргументира се адв. Ченалова и изрази съмнение, че Десислава Атанасова има 15 години стаж като юрист.
Тя прогнозира, че президентът Румен Радев ще отиде на клетвата на Атанасова и Белазелков.
"Калинките тръгват от някакви нива и ги назначават на по-високи нива, така е в службите за сигурност, в магистратурата, в МВР. Мисля, че този еднополюсен модел ще бъде сринат най-късно следващата година. Това което се случва в България г са поръчки, много от тях не можем да се лъжем, че идват от посолства", допълни още бившият наказателен съдия.
Ченалова не пропусна да критикува и чужди посолства, които оказвали влияние у нас.
"Жалкото е, че това го знаят и службите, че лидери на политически партии периодично посещават посолства и получават указания. Суверенитетът и партньорство не са взаимно изключващи се неща. Партньорството винаги уважава суверенитета, ако не е така, е влияние и зависимост", категорична е Ченалова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми в работата си посочиха директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..
НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..
Пожарът на Халкидики е потушен без да пострадат туристи. На Крит обаче от вчера не могат да спрат огнената стихия. Има изгорели къщи и хотели. Няма активен пожарен фронт на Халкидики, съобщи кметът на Ситония. Огнеборците успяха да спрат пожара към вилната зона на град Никити. Все още обаче има опасност от разпалване на огнища от вятъра...
Девалвира се самият инструмент на вот на недоверие , изказа мнение пред БНР политологът Любомир Стефанов. " Единственото, което правят "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, е да използват парламентарната трибуна за политическа пропаганда , а тя вече не е и политическа, а е някаква много съмнителна и конкретно специфична, като че ли далеч от темата..
Премиерът Росен Желязков свиква от 13 часа днес среща в Министерския съвет на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система, съобщи правителствената пресслужба. В срещата ще участват вицепремиерът Томислав Дончев,..
Без дебати парламентът прие оставката на Кирил Петков като народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България", която той депозира в деловодството на 30 юни. 197 депутати гласуваха "за", въздържаха се 8 народни представители от "Величие". Петков внесе заявлението си за оттегляне като депутат, след като преди това..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.