Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрачен рекорд - онлайн престъпленията срещу деца растат, а педофилите се крият все по-добре

Педофили вече и при геймърските платформи. Изкуственият интелект също навлиза бързо в онлайн тормоза

| Интервю
Снимка: Рixabay

Изминалата 2023 г. отбеляза мрачен исторически рекорд - на подадените сигнали към горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. 95% от сигналите са за онлайн сексуална експлоатация.

За годината Националният център за безопасен интернет е открил 18 хил. сигнала за случаи на сексуална онлайн експлоатация на сървъри в други държави, посочи пред БНР Антоанета Василева от центъра. 

"Ние сме засекли ситуации - съдържание със сексуална онлайн експлоатация на деца, на сървъри извън България. Това са най-често страни като Германия, Холандия, Австрия, Великобритания, САЩ. 28 хил. пък ние сме получили - сигнали за съдържание на български сървъри. Получили сме ги от най-различни страни, включително страни в Африка и Азия. За този тип престъпления няма граници, съдържанието може да е навсякъде", обясни тя. 

По думите й числата показват повишена активност както на децата в онлайн пространството, така и на престъпниците онлайн. В предаването "Преди всички" Василева посочи, че педофилите търсят контакт с децата и се стремят да ги поставят в такава ситуация, че да се възползват от тях. Според нея се подобряват системите за засичане. Но отбеляза, че има промяна в начина, по който педофилите се опитват не само да достигнат децата, но и да прикрият следите си. По думите й тези престъпници са започнали да се крият много по-добре.   

Със сигурност заловените педофили са по-малко отколкото трябва, смята Константин Веселинов - IT експерт, изпълнителен директор на компанията за киберсигурност.

"Това е ежедневието. За трансгранични престъпления става дума. Много сложни разследвания с неясен край. Даже полицията в един момент отказва да се занимава с тях, обезсърчени. Въпросът е какво ние бихме направили и какво правим, за да не се стига до това състояние, какво да направим ние като превенция, както при нормалните болести, защо да чакаме да се разболеем от нещо, а не да се опитаме да го превентираме, да се предпазим от него?".

По думите му голяма част от атаките са към деца, младежи. Те обаче не са подготвени за такива ситуации, въпреки че си мислят обратното. Затова е важно родителите да говорят с децата си и да има доверие между тях, категоричен е Веселинов.

"Ако ние като родители започнем да отнемаме възможността нашите деца да правят избор, то те няма да могат да правят този избор и в живота занапред и ще имаме лоши решения. Но родителите трябва да подкрепят, да говорят, да държат добра комуникация с децата и да следят за душевното им състояние. Ако видят, че са разстроени, е хубаво да разберат защо".

Ако родителите попаднат на ситуация със сексуална онлайн експлоатация, да се обадят на Центъра за безопасен интернет - там има обучени специалисти, препоръча специалистът. И посъветва да се прекъсне веднага комуникацията с престъпника, но да не се блокира и да не се трият чатове, ако има такива, защото това е най-сериозният материал за разследващите.

Антоанета Василева; Снимка: Таня Милушева

Антоанета Василева увери, че при такива ситуации и родители, и деца могат да останат анонимни, ако се притесняват. По думите й големият проблем е притеснението у децата:

"Те не се чувстват спокойни да потърсят помощМного често ни се обаждат деца, които казват "Не мога да кажа на нашите, те ще ме "убият". Липсата на доверие и усещането, че ще бъде обвинено допълнително и ще стане по-зле, го кара да продължава да стои в една опасна ситуация. Децата много дълго се притесняват да кажат, срамуват се, смятат, че са виновни за тази ситуация. Много важно е в тази ситуация как реагира родителят. Много е важно реакцията да не бъде груба, рязка, с каране, с обвинения".

Трябва да научим децата как да разпознават рисковете и когато има проблем, те да знаят как да реагират на него и къде да потърсят помощ, категорична бе Василева. 

По думите й педофили вече има и при геймърските платформиСъщо така и изкуственият интелект навлиза като част от онлайн тормоза, допълни Веселинов и даде пример: 

"Представете си, ако едно момче или момиче на възраст 15-16 г. да бъде разсъблечено и бъде пуснат клип с него - ще бъде голям проблем. В следващите 2 години това ще е една от най-често срещаните атаки. Затова, моля, родителите да не публикуват снимки на децата си, защото това дава възможност на хора да злоупотребяват с тези снимки". 

Интервюто на Лора Търколева с Антоанета Василева и Константин Веселинов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13