Изминалата 2023 г. отбеляза мрачен исторически рекорд - на подадените сигнали към горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. 95% от сигналите са за онлайн сексуална експлоатация.
За годината Националният център за безопасен интернет е открил 18 хил. сигнала за случаи на сексуална онлайн експлоатация на сървъри в други държави, посочи пред БНР Антоанета Василева от центъра.
"Ние сме засекли ситуации - съдържание със сексуална онлайн експлоатация на деца, на сървъри извън България. Това са най-често страни като Германия, Холандия, Австрия, Великобритания, САЩ. 28 хил. пък ние сме получили - сигнали за съдържание на български сървъри. Получили сме ги от най-различни страни, включително страни в Африка и Азия. За този тип престъпления няма граници, съдържанието може да е навсякъде", обясни тя.
По думите й числата показват повишена активност както на децата в онлайн пространството, така и на престъпниците онлайн. В предаването "Преди всички" Василева посочи, че педофилите търсят контакт с децата и се стремят да ги поставят в такава ситуация, че да се възползват от тях. Според нея се подобряват системите за засичане. Но отбеляза, че има промяна в начина, по който педофилите се опитват не само да достигнат децата, но и да прикрият следите си. По думите й тези престъпници са започнали да се крият много по-добре.
Със сигурност заловените педофили са по-малко отколкото трябва, смята Константин Веселинов - IT експерт, изпълнителен директор на компанията за киберсигурност.
"Това е ежедневието. За трансгранични престъпления става дума. Много сложни разследвания с неясен край. Даже полицията в един момент отказва да се занимава с тях, обезсърчени. Въпросът е какво ние бихме направили и какво правим, за да не се стига до това състояние, какво да направим ние като превенция, както при нормалните болести, защо да чакаме да се разболеем от нещо, а не да се опитаме да го превентираме, да се предпазим от него?".
По думите му голяма част от атаките са към деца, младежи. Те обаче не са подготвени за такива ситуации, въпреки че си мислят обратното. Затова е важно родителите да говорят с децата си и да има доверие между тях, категоричен е Веселинов.
"Ако ние като родители започнем да отнемаме възможността нашите деца да правят избор, то те няма да могат да правят този избор и в живота занапред и ще имаме лоши решения. Но родителите трябва да подкрепят, да говорят, да държат добра комуникация с децата и да следят за душевното им състояние. Ако видят, че са разстроени, е хубаво да разберат защо".
Ако родителите попаднат на ситуация със сексуална онлайн експлоатация, да се обадят на Центъра за безопасен интернет - там има обучени специалисти, препоръча специалистът. И посъветва да се прекъсне веднага комуникацията с престъпника, но да не се блокира и да не се трият чатове, ако има такива, защото това е най-сериозният материал за разследващите.
Антоанета Василева увери, че при такива ситуации и родители, и деца могат да останат анонимни, ако се притесняват. По думите й големият проблем е притеснението у децата:
"Те не се чувстват спокойни да потърсят помощ. Много често ни се обаждат деца, които казват "Не мога да кажа на нашите, те ще ме "убият". Липсата на доверие и усещането, че ще бъде обвинено допълнително и ще стане по-зле, го кара да продължава да стои в една опасна ситуация. Децата много дълго се притесняват да кажат, срамуват се, смятат, че са виновни за тази ситуация. Много важно е в тази ситуация как реагира родителят. Много е важно реакцията да не бъде груба, рязка, с каране, с обвинения".
Трябва да научим децата как да разпознават рисковете и когато има проблем, те да знаят как да реагират на него и къде да потърсят помощ, категорична бе Василева.
По думите й педофили вече има и при геймърските платформи. Също така и изкуственият интелект навлиза като част от онлайн тормоза, допълни Веселинов и даде пример:
"Представете си, ако едно момче или момиче на възраст 15-16 г. да бъде разсъблечено и бъде пуснат клип с него - ще бъде голям проблем. В следващите 2 години това ще е една от най-често срещаните атаки. Затова, моля, родителите да не публикуват снимки на децата си, защото това дава възможност на хора да злоупотребяват с тези снимки".
Интервюто на Лора Търколева с Антоанета Василева и Константин Веселинов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..