До няколко месеца ще бъде завършен и основният ремонт и разширение на пътя от Белица до „Семково“. Местната власт има амбицията да превърне това прекрасно място в Рила в модерен и целогодишен туристически курорт и през последните години свърши много работа.
Планинският курорт "Семково", който отстои на 15 километра от Белица и години наред беше без перспектива за развитие, сега се превръща в център за дигиталните номади от целия свят. Предприемачът
Матиас Цайтлер, създател на първите ко уъркинг пространства в България и на фестивала на дигиталните номади, който от няколко години се провежда в Банско, се оказа и първият голям инвеститор в курорта „Семково“, като върна към живот големия хотел от времето на соцализма и го превърна в „ Ко-ливинг център". Тази своя идея той сподели още преди няколко години, но търсеше най- подходящото място, където дигиталните номади могат да се установят за по-дълго време.
Кметът на Белица Радослав Ревански също приветства първия голям инвеститор в курорта "Семково“. Развитието на курорта „Семково“ е приоритет за местната власт, която пред последните години с помощта на държавата инвестира в подмяна на старата и изграждане на нова инфраструктура.
Последната пречка пред местната власт е собствеността на земите в курортната зона. За да може да се разшири зимната и спортна инфраструктура община Белица е поискала от държавата да и прехвърли една десета от урбанизираната територия.
Пандемията показа на всички, че да работиш от разстояние е възможно и има своите предимства. За дигиталните номади това е начин на живот и привилегията да са свободни, а за предприемачите е шанс да съберат екип от целия свят, сподели в "Рано в неделя" докторът по туристически маркетинг Мария Стоянова.
"Ко-ливинг центровете" са местата, в които дигиталните номади могат да живеят по-дълго време, а и да останат, ако решат да създадат семейства, което никак не е лесно, призна Стоянова.
На днешния зимен празник на Семково със сигурност кметовете на Белица, Разлог, Банско и Якоруда отново ще дискутират по-голямата тема за обединение на курортите в обща дестинация , която започнаха в началото на сезона с председателя на парламента Росен Желязков.
Още по темата в звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...