Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всява ли се паника за състоянието на асансьорите у нас?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Всява ли се паника във връзка с безопасността на асансьорите и необходимостта от ремонти на по-старите съоръжения? Има ли злоупотреба със страхове?

Слушателка на БНР сигнализира за поставено съобщение във входа, в който живее, в 13-етажен блок – от домсъвета с приложено писмо от фирмата, извършваща техническата проверка на асансьорните уредби. Писмото е било определено от фирмата като предписание и в него се е посочвало, че асансьорите имат нужда от ремонт, защото са стари и не отговарят на техническите изисквания.

"Общата стойност, на която трябва да се извърши този ремонт, беше близо 24 000 лева. Става въпрос за асансьори, които са в експлоатация от 1989 г. Те са в относително добро състояние. Не са от най-старите и най-притеснителните за ползване", разказва жената. По думите ѝ, съобщението на домсъвета гласяло, че сумата трябва да бъде събрана до края на март, "което прави по 600 лева на апартамент". Тя определя това като "извиване на ръце".

"Една оферта, която се представя като предписание, а предписанието е документ със задължителен характер. И освен това се посочваше, че е извършена проверка от асоциация за контрол върху асансьорите. Такава асоциация аз не откривам да съществува. Какви са хората, които се появяват в жилищните блокове, като какви се представят и защо е необходимо техните заключения да бъдат задължителни за приложение", задава още въпроси тя и допълва, че не е бил приложен и протокол от въпросната проверка.

"Изглежда, че се разчита само на това да бъдат "убедени" малко насила потребителите на асансьорите, че е много спешен и много необходим ремонт на асансьора."

Как се извършват проверките на асансьорите за наличие на предпазни щитове под кабините?

Григор Къшов от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) посочи в предаването "Хоризонт до обед", че темата се отнася за всички монтирани преди 2003 г. асансьори. След тази дата всеки асансьор следва да има монтиран такъв щит.

Срокът за административните сгради изтече през 2018 и там всичко е направено 100%, увери експертът.

До февруари ще се извършват масови проверки на територията на цяла България за жилищните сгради. От 953 проверени до момента асансьори 15 нямат монтиран щит и са спрени, за други нередности са спрени още 40 асансьора, съобщи Григор Къшов, който оглавява Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в ДАМТН.

Цената на един щит е 300-400 лева, уточни той.

"Този щит предпазва хората да не паднат под асансьора, в шахтата. Той спасява животи."

ДАМТН има регистър на всички асансьори в страната, където са налични всички данни.

Къшов потвърди още, че имат "сигнали за извиване на ръце". Според него там, където асансьорът не е годен, фирмата, която го поддържа, дава оферти на живеещите в съответния вход, "но да се дава срок от 1-2 месеца, малко безумно ми се вижда". 

Модернизация излиза значително по-евтино от нов асансьор, категоричен е той.

Асансьорен техник все още е защитена професия. Има недостиг на кадри, отбеляза още Григор Къшов.

Той призова хората да сигнализират ДАМТН, ако имат някакви съмнения и притеснения, свързани с асансьорните съоръжения и тяхната безопасност.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12