Могат ли съвременните финансови технологии да помогнат за откриване на "мръсни пари“, предназначени за тероризъм и каква е връзката с войната между Израел и "Хамас"? Отговорите тези въпроси потърсиха в Тел Авив специалисти по фискален контрол. Кореспондентите ни Феня и Искра Декало разговряха по темата с Уди Леви, съветник по борба с икономическата поддръжка на терора в Института за стратегии и сигурност в Ерусалим.
"Случилото се на 7 октомври изненада Израел. Всички продължават да се питат как "Хамас" успява да развива дейност не само в Газа, но и на други места. Отговорът е, че светът е фокусиран върху военните аспекти на случващото се, а не върху икономическите и тези, свързани с пропагандата и възпитаването на цяло едно поколение. Различни данни сочат, че 30% от даряваните от ООН и световната общност пари се използват за възстановяване на анклава. 70 на сто от средствата обаче се пренасочват за въоръжение и насаждане на антисемитски настроения. Ето защо смятам, че е важно не само да знаем военните възможности на противника, но и икономическите му. Това мнение споделяше и бившият израелски премиер Ариел Шарон, който създаде поделение, което оглавявах и чиято цел беше да спре прането на пари и финансирането на прояви на тероризъм.
През годините благодарение на информацията, която получавахме, имахме много успехи. Помагали сме с данни и на други страни от света, че на тяхна територия действат предприятия или организации, подкрепящи терористични дейности. Подобна структура има в момента в Израел и така страната ни дава своя принос за ограничаване на финансирането на тероризма.
Когато говорим за механизмите за противодействие на прането на пари има много прийоми, с които ние експертите си служим. Те дават резултат и сме доволни, че успяваме да ограничим дейността на терористичните организации. Съществуващата банкова система, базирана на долара, ограничава държавите донори за терора във финансирането. Китай също обмисля да създаде паралелна банкова система на базата на юана. Но, има и държави, които открито спонсорират "Хамас“, "Ислямска държава“, йеменските хути и други подобни движения. Някои от тях го правят със знанието и дори с разрешението на Израел. Докато на Иран, който е сочен като страна, подпомагаща терористични организации, демократичните държави му налагат санкции, засягащи населението му, то има други държави, които правят същото съвсем открито, но никой не ги приема като такива, незачитащи световните норми".
- Има няколко начина за финансиране на терора: чрез налични пари, при глобално банкиране и чрез пренасяне на уж легитимни стоки.
- Според мен, най-ефективният начин за борба с терора е спирането на финансирането. Това обаче не е лесна задача, защото парите прекосяват континенти и многократно преминават от едни ръце в други, за да се заличи произхода им. Но може да се проследи колко пари и откъде получава дадена терористична групировка. Освен различни дейности, тя подпомага финансово и личности, които е привлякла в редиците си. По-големите организации, контролират повече пари.
При нашите разследвания използваме методологията за търсене на средства, превеждани на престъпни картели. От 10 години използваме и изкуствен интелект, за търсене на т.нар. "мръсни пари". Наскоро уведомихме ООН, че служители в Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци, лично са взели участие в събитията на 7 октомври. Заключението ни се базира на изследване чрез изкуствен интелект и чрез проверка на банковите им сметки, данните, от които ни показаха, че те "не мразят евреите безплатно“.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..