Обругаван и възхваляван, мразен и почитан, въпреки неговата противоречивост не можем да отречем, че той оставя дълбока следа в първите години на свободно развитие на държавата ни.
Проф. Пламен Павлов поставя висока оценка на дейността му и е от тези учени, които настояват името на Стефан Стамболов да не потъва в забрава.
"Не бива да забравяме, че Стефан Стамболов е бил и поет, и публицист, той има доста остро перо.
През целия си кратък живот от 41 години Стамболов не се отказал от литературна дейност, писал е и по-късно, превел е книгата на Макгахан за ужасите на Батак, така, че той никога не се отказва и от литературните си амбиции.
Той е типичен представител на средната и по-богатата класа, която на практика е двигател на нашите възрожденски процеси, без да отричаме участието на народа, на съсловията, на духовенството, каза още за "Нощен Хоризонт" проф. Пламен Павлов.
На практика на 19 на 20 години години Стамболов влиза в историята, допълни проф. Павлов.
"В Букурещ проявява жив интерес към комитетите, които гради Левски, нямаме данни дали лично се е срещал с Левски, но той е вътре в тези неща и не случайно комитетската организация след гибелта на Апостола и след провала на Атанас Узунов (човекът, който трябва да замести Левски в БРЦК- бел.ред.), на практика 20 годишният Стамболов е натоварен с високата мисия да бъде главен апостол на България, изтъкна още за БНР проф. Павлов.
Проф. Павлов разказа още защо въстанието в Първи революционен окръг, където е главен апостол, не избухва с мащаба на Априлското и кой стои зад неговото убийство.
Още по темата в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..