Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилните оператори вдигат цените. Какво ще направят институциите?

Габриела Руменова: Потребителите са губещата страна, при всички положения ще платят по-скъпо

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

В понеделник Комисията за защита на потребителите ще проведе открито разширено заседание във връзка с намерението на мобилните оператори да индексират цените. Това ще бъде третото увеличение за последните три години и то се натрупва комулативно. Темата отново предизвиква разгорещени дискусии и недоволство у потребителите, защото те са подписали договори с фиксирана цена за определен период. 

Поканихме мобилните оператори да пояснят какви са мотивите за увеличението на цената, но получихме само техните становища: 

Първи Виваком уведоми чрез СМС абонатите си, че увеличава с 4.7 на сто цената на месечния абонамент за част от основните и допълнителните услуги със сметките от февруари. Причината е инфлацията и повишените разходи за заплати и наеми. Няма да се променя цената на социалните абонаменти планове и тези за хора с увреждания, по договори с придобитите оператори, цифрова кабелна телевизия и други.

Очаквано и другите два мобилни оператори ще увеличат цените си. 

От Йетел посочват, че индексират цените на мобилни услуги с размера на средногодишния Индекс на потребителските цени за миналата година – 9.5%, с цел ефективно справяне с текущите икономически предизвикателства. Услугите, които няма да бъдат индексирани, включват предплатени услуги, Интернет за дома, телевизия, домашен телефон, планове за хора със зрителни и слухови увреждания и други. 

От А1 също посочват, че средногодишният индекс на потребителските цени за 2023 г. е 9.5%, но уточняват, че анализират влиянието на инфлацията върху бизнеса на компанията и след като имат готовност, ще уведомят клиентите си за размера на увеличението. 

Някои от потребителите на услугата все още не знаят за увеличението, други знаят и са недоволни. "Не ни харесва, но няма как - всеки ползва телефон", обобщи анкетиран. 

Още през миналата седмица Габриела Руменова от онлайн платформата "Ние, потребителите" е изпратила писмо до министъра на икономиката, до представителите на парламентарната комисия по икономическа политика и иновации и до премиера Николай Денков, с което тя настоява:

"Да обърнат внимание на КЗП и отговорните институции да разгледат клаузата в общите условия на договорите, която позволява индексирането на цените всяка година с официално обявения Индекс на инфлацията. Надяваме се на адекватна реакция от тяхна страна, защото това е трета поредна година, в която поскъпват цените на мобилните услуги по този начин". 

Тя напомни, че клиентите нямат право да се откажат от договора на основание индексация, без да дължат неустойки до 3 месечни такси. Според нея има неравновесие между правата и задълженията на двете страни. "Едната страна е по-силната - за съжаление - търговецът", каза Руменова. По думите й клиентите нямат полезен ход, те просто са уведомени за увеличението. 

"В случая хората винаги ще са губещата страна. При всички положения те ще платят по-скъпо". 

В понеделник Комисията за защита на потребителите ще има открито разширено заседание, каза нейният председател Стоил Алипиев. По думите му към комисията са постъпили жалби, което е съвсем нормално и очаквано. 

"При всеки опит за покачване на цените има жалби". 

Алипиев отбеляза, че потребителите могат да търсят правата си и в съда. 

Независимо какво ще решат държавните институции и мобилните оператори, за някои потребители това ще бъде последното увеличение на цената, което могат да си позволят да заплатят, въпреки че телефонът е необходимост.

Темата на Мила Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17