Климатичната криза вече е реалност. През последните десетилетия средните температури нарастват, увеличава се и броят екстремни събития като дългосрочни засушавания и пожари, следвани от голямо количество валежи, наводнения, буреносен вятър, торнадо и земетресения. В България ставаме все по-често свидетели на екстремни явления, а четирите сезона по нашите географски ширини могат скоро да останат в историята. Прогнозите за бъдещето са обезпокоителни особено, ако не предприемем ефективни мерки.
Климатичната криза оказва влияние върху всички аспекти на обществото, включително културната сфера. Дори обхватът на кризата в сектора да не е толкова значителен, изкуствата могат да бъдат влиятелни средства за предаване на послания и мобилизиране на обществото. Водени от това схващане членове от екипа на Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София събра представители на културните индустрии и природозащитни организации.
"Срещата е информационно-познавателна. Голяма част от нещата, които се играят тук и се случват като събития, имат вече такова осъзнаване и насоченост“, заяви директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е убеден, че културните институции могат да допринесат за намаляването на своя екологичен отпечатък чрез енергийна ефективност, устойчиви строителни материали и други екологично отговорни практики.
"Първата ни грижа е да създадем среда, която способства за тази връзка“.
Според Димитър Узунов - съосновател на сдружение „Арте Урбана“, в сравнение с други сектори на икономиката, които произвеждат различни продукти, климатичният отпечатък, който културният сектор оставя е незначителен. Но не бива да се пренебрегва трансформираща сила изкуството, като средство за социална промяна.
"Имаме преимуществото да сме сектор, който е винаги под светлината на прожекторите и общественото внимание“.
От сдружение „Арте Урбана“ отправиха покана към артистични формални и неформални организации, творци на свободна практика, които искат да въведат зелени и устойчиви практики в работата си в срок до 10 февруари да кандидатстват по европейския проект „Ре-имеджин“. Одобрените кандидати ще минат през обучителни резиденции във всяка една от страните-участнички в проекта – България, Северна Македония, Сърбия и Унгария.
"Всяка една е на различна тема. Започваме в България с темата "Училище по екология“.
Културният мениджър и активист Весела Кондакова, която е част от екипа на „Топлоцентрала“, разказа за добри практики, въведени от берлинската артистично-екологична общност – Уфа Фабрик.
"Тя е създадена и продължава да същестува от 50 години в центъра на Берлин".
Заради техническата изостаналост на съоръженията през годините, пространството постепенно опустява и бива изоставено. Докато през 70- те години на миналия век една общност от еко активисти решават, че искат да се нанесат там и започват да живеят устойчив живот. Тези хора не просто сами изграждат пространството си на живот, но отглеждат храната и децата си вътре, създават устойчиви бизнес модели, за да съществуват. Дори настоящият директор на Центъра за изпълнителски изкуства „Уфа Фабрик“ е роден в това пространство, а родителите му са сред основателите на общността.
"Това, което бихме искали да взаимстваме са някои практики, които за тях са ежедневие, като повторната употреба на дъждовната вода“.
Други участници в събитието бяха „Асоциация за свободен театър“, „За земята, „Градско градинарство-София“, „Таймхирос“, фондациите „По-диви Родопи“, „Биоселена“ и “Биоразнообразие”. В специален интерактивен панел културните дейци и еколози очертаха общите трудности, които имат – като недостатъчно финансиране и несправедливото му разпределение заради липсата на правила и появата на нерегламентирано лобиране, при което някои организации не получават нищо, а други непропорционално много.
"Преминахме към темата за училищата и как да възпитаваме учениците в уважение към културата, процесите и средата. Децата са естествен проводник на устойчиви практики в областта на опазване на околната среда, но и на живеене с култура и изкуство“.
Друг проблем, според културните и екологични организации, е липсата на нормативни уредби и предписания, направени от експерти, за това как изкуството да бъде по-зелено. Те предлагат да се въведе система, при която артистите да получават зелени точки за финансиране, ако са въвели зелени практики. Също така предлагат да се инициира кампания "1% за култура" и ако се извоюва по-голямо финансиране, да се водят публични дебати за справедливо разпределение на получените средства.
"Това е колкото възможност, толкова и тест. Топката е в полето на Америка", написа в "Екс" иранският външен министър Абас Арагчи. Той потвърди, че в събота ще има преговори на високо равнище, ще се състоят в Оман, но ще бъдат непреки. Аргументира се, няма смисъл от преки преговори със страна, която постоянно заплашва да използва сила. "Иран не може да..
Мощен пожар е избухнал в северозападен Париж. 200 пожарникари се борят със стихията. Димът от пожара в северозападната част на Париж се вижда от километри, но огънят е овладян, както съобщи пред медиите кметът на 17-и район на френската столица. Пожарът е пламнал в център за сортиране на домакински отпадъци, съвсем близо до сградата на съда. По..
В най-големия ямболски квартал - „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са близо..
Във Великобритания двама членове на престъпна банда бяха осъдени общо на 13 години затвор за пране на милиони британски лири, използвайки войната в Украйна. Групата е използвала престъпни пари, за да купува микробуси и камиони в Обединеното кралство, за да ги продава в Украйна след началото на войната, преди да конвертира приходите си в..
Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..
Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски каза, че върховният главнокомандващ генерал Олександър Сирскик е представил доклад "за фронтовата..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..