Присъствието на Татяна Лолова в Сатиричния театър се усеща навсякъде. През октомври миналата година с признателност към тримата големи - Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев и Татяна Лолова, беше открита експозиция от техни скулптурни маски на една от колоните във фоайето на сградата. Актрисата е първата официално назначена в новоформираната трупа през 1957 г. Лолова е част и от стенописа, който краси тавана на централното фоайе с 50 шаржа на талантливи актьори, режисьори, драматурзи, музиканти и художници. Освен това има и табелка с името на Лолова на едно от червените кресла в големия салон на Сатиричния театър на осми ред.
В спектакъла, в който на сцената ще видим актрисите Силвия Лулчева, Йорданка Стефанова, Стефания Кочева и други, с които Татяна Лолова си е партнирала, е режисиран от директора на трупата Калин Сърменов.
"Това, че Сатиричният театър държи много на паметта е в основата на мисленето ми, в основата на нещата, които ние започнахме да правим в последните десетина години вече. Това поколение, част от което беше Таня, създаде причинно-следствени връзки, на базата на които ние в момента стъпваме. Ако едно общество или ако една емоционална мисъл или енергия не си дава сметка за това, няма никаква перспектива. А мисля, че това е и пример за младите, които идват в театъра, младите, които са около театъра. Това е пример, който изгражда и създава усещане за логика. Самото събитие ми се иска да бъде част от света, който Таня е оставила след себе си като роли и той някак да се преплете с младите или настоящите звезди на Сатиричния театър. Ще имаме и много музика, свързана с нейните песни. Ще има доста откъси от нейни представления, радиопиеси и телевизионен театър. Ще има доста спомени за нея. Ще бъде като купон - да имаме усещането, че тя е сред нас", разказа Калин Сърменов.
Той е категоричен, че не трябва да се забравят хората, които са начертали големите стъпки и пътя, по който стъпваме. По думите му Лолова е верният пример за това какви трябва да бъдат критериите ни, с които да подхождаме в тази професия.
Спектакълът, озаглавен "Празнуваме Татяна Лолова", ще бъде три дни след рождения ѝ ден, който е на 10 февруари, когато комедийна актриса щеше да навърши 90 години. Постановката ще е неизбежен повод всеки да си спомни за нея.
Спектакълът "Празнуваме Татяна Лолова" ще започне в 19.30 часа. Ще се играе на голямата сцена на Сатиричния театър без антракт в рамките на 120 минути, а цената на билетите е 20 лева.
Националната програма "Татяна Лолова на 90 години" ще представи в следващите седмици пътуващ спектакъл и изложба, създаването на официален сайт за актрисата, който да събере в електронен архив фотографии, роли, интервюта, бележки, скици, лични дневници и други материали, свързани с живота и професионалния й път в киното и театъра.
Татяна Лолова е една най-популярните и обичани български актриси, една от създателите на Сатиричния театър "Алеко Константинов".
Родена на 10 февруари януари 1934 г. в София. Завършва актьорско майсторство за при проф. Стефан Сърчаджиев във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" през 1955 г. Същата година дебютира на професионална сцена в Драматичен театър "Сава Огнянов" гр. Русе.
През 1957 г. става първата актриса, официално назначена в новосформираната трупа на Държавен сатиричен театър, където играе до края на живота си с едно прекъсване от 1977 до 1989 г., когато е актриса в Театър "София".
Татяна Лолова има над 120 театрални и 54 роли в киното, 76 в телевизията, многобройни записи в БНР. Тя е носител на редица филмови и театрални награди, високи държавни отличия. През годините играе на сцените на Народен театър "Иван Вазов", Театър 199, театрите в Стара Загора, Русе и др.
Репортажа на Светослава Кузманова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..