В Министерски съвет беше съобщено, че се подготвят промени в Закона за висшето образование, с които ще отпаднат таксите за студентите и докторантите, които се обучават по държавна поръчка. Обяснено беше, че промяната влиза в сила още за втория семестър на тази година.
Законодателният процес обаче може да бъде финализиран едва към края на семестъра.
Синдикатите казаха, че това би било голяма грешка. Съветът на ректорите също излезе с отрицателно становище. Такова дадоха и работодателите.
"На ректорите не беше казано, че ще се променят такси. Те бяха в ступор. Тази идея трябваше да има анализи и дискусии", заяви пред БНР Лиляна Вълчева, Синдикат "Висше образовоние“ към КНСБ.
В закона вече има няколко мерки за подпомагане на студентите, отбеляза тя в предаването "Нещо повече".
"Има на 100% покриване на таксите от държавата за специалности, които са много важни за пазара на труда. В 30 професионални направления не се плаща нищо.
Има и други, в които бизнесът поема такси и издръжки. Това става с договор, подписан между студента, бизнес организацията и ректора".
Издръжката на студентите е големият проблем, а не таксите, подчерта тя.
Входът към висшите училища е много либерализиран, отбеляза още тя.
Всеки, който си плаща някаква услуга, включително образованието, се чувства съпричастен към този процес, посочи Лиляна Вълчева.
"Разваляме един работещ модел, лишаваме от конкуренция висшите училища, нарушаваме качеството и създаваме предпоставака за студентски туризъм".
Когато обещаеш, че ще покриеш на 100% таксите, не съдаваш ли предпоставка партиите да се намесват в модела на обучение и висшите училища не стават ли политически зависими, запита експертът.
"Надявам се да се спази законът. Таксите трябва да се събират на този етап. Студентите да не виждат враг в лицето на администрацията и ректорите. Трябва да погледнат кой създаде този хаос – не сме ние, а наш колега на по-високо ниво".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..
Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“. The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..