Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се раздухва въпросът за името на авиобазата край Граф Игнатиево?

| Анализ
Снимка: grafportal.org

Трета авиационна база край пловдивското село Граф Игнатиево носи името си от 2012 г. Популярна като "Граф Игнатиево", това не е нейно официално название. Защо въпросът за името на базата се повдига сега и какъв отклик има това сред военните и местните жители?

Според военния историк Станчо Станчев е честа практика поделенията у нас неофициално да носят името на близкото населено място.

"Тя е Трета база – Граф Игнатиево, без кавички. Това не значи, че базата се казва Граф Игнатиево, а че е дислоцирана в Граф Игнатиево. (…) Възприема се като име на базата. Ако беше име на базата, щеше да е в кавички."

В цялото НАТО е известна като авиобаза Граф Игнатиево, казва генерал-майор о.з. Иван Лалов, дългогодишен командир на авиобазата. По думите му, названието без кавички се среща и в официални документи и поздравителни адреси.

"Защо толкова се раздухва този въпрос към момента", пита Лалов.

Към момента няма традиция летищата ни да носят имената на наши пилоти, отбелязва той.

"Имаме много изявени пилоти, плеяда цяла. Не ни стигат авиобазите, за да ги кръстим на всички наши изявени пилоти в миналото."

За Симеон Симеонов, друг бивш командир на базата, това е "просто една заигравка" и не трябва да се отрича историята заради конюнктурни особености. Според него населеният пункт, където се намира съответната база, дава географски координати.

Политиците да не се хващат за дребни неща и да отклоняват вниманието, призовава бившият командир на базата, защото според него "със смяната на имената нищо няма да се реши", макар българите да имаме голямо желание "да сменяме имена през определено време".

"Тогава, когато останат със старите си наименования, те носят заряда от онова време, а новите, които са дошли, решават да променят както начина на действие, така и начина на мислене на хората – те започват най-напред да воюват със символите", коментира историкът Станчо Станчев по повод преименувания в други исторически периоди.

Станчев изразява мнение, че за да не се асоциира базата с Граф Игнатиево, трябва или "да я махнем от Граф Игнатиево и да я преместим в Труд, или да сменим името на Граф Игнатиево, което го носи от 1902 г. – не са го сложили нито комунистите, нито преди тях които са управлявали".

Най-справедливо и неутрално ще бъде да се проведе референдум и да се питат местните хора дали искат населеното им място да се казва Граф Игнатиево, предлага Станчев.

За местните жители обаче такъв въпрос не стои. Те питат "Има ли причина, основателна, за да се промени наименованието?"

Според Станчев по-рационално е да се избере име или на географски обект, или на славна победа:

"Хем да носи послание, хем да не предизвиква страсти и крамоли сред обществото."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51