Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родовата памет възкресява спомена за храбростта, за състраданието и човечността на предците ни

По време на представянето на книгата "Рана" на Захари Карабашлиев в библиотеката във Враца, като историк и читател Иван Иванов направи трогателно и вдъхновяващо експозе за романа, за миналото и за паметта.

"Нашите страдания ще дразнят въображението на бъдещите поколения, мислено те ще се поставят на нашите места и от това поставяне те ще изпитват може би някаква меланхолична радост. Но те няма да знаят всичката ужас на нашите не украсени от фантазията, голи, безобразни страдания". Това пише в дневника си от бойното поле четири месеца преди края на Първата световна война ротният  командир Михаил Димитров. Това е един от цитатите, с които започва последната книга на Захари Карабашлиев "Рана".

Представянето на романа във Враца срещна двама мъже от поколенията на разпаленото въображение. за което пророчески свидетелства ротният командир. В меланхоличната радост - мислено да се поставят на мястото на предците си - бяха авторът на "Рана" Захари Карабашлиев и прокурор Иван Иванов, но в ролята си на историк и читател. Признава, че дълго е чакал съвременен художествен прочит на необятната тема за Първата световна война.


Да проучва и преживява фактите и събитията от този исторически период и да разкодира посланията му е особено вдъхновение за Иван Иванов. 

"Всеки град се гордее със своя полк, със своите герои. Всеки град, всяко семейство е дало своите жертви. Ето, аз сега си спомням, през 1912 година, когато братята Вазови се прощават със своята майка Съба, Борис, Владимир и Георги, тя просълзена ги благославя и им казва "Ех, отечество е това, идете."

През този период, тази връзка между земята, вярата, рода е била толкова неразривна, толкова силна. Българинът воюва, но той знае, че за гърба му е огнището, той знае, че зад гърба му е българската земя. Той знае, че тази земя е напоена с кръвта на неговите предци, той няма как да я отспъпи. Той знае, че неговата кауза е справедлива, тя е благословена и тези християнски добродетели са били някак си вътрешно присъщи за него, това състрадание към чуждия противник. Това отношение към земята. Тя, земята, не е само извор на блага, това е неговият труд, неговият смисъл. Това е неговата пот, тя ражда плодове, но тя е паметта, тя е попита и с кръвта на неговите предци. Той няма как да я даде, той винаги ще я брани докрай."


Цялото интервю на Ива Антонова с Иван Иванов чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26