Обединеното кралство се отказа от програмата "Хоризонт Европа", когато напусна ЕС през 2020-а година. След години на несигурност, в които британски изследователи бяха възпрепятствани да участват напълно в схемата, поради политически спорове след Брекзит, Обединеното кралство се присъедини към схемата през януари, когато ЕС даде "зелена светлина" за програмите "Хоризонт Европа" и "Коперник".
На пресконференция еврокомисар Илиана Иванова заяви, че е имало някои притеснения, повдигнати от изследователите, както и такива, свързани с разходите за такси, доплащания за здравеопазване и заплати, но не би желала в такъв ден, в който е дошла да поздрави британците със завръщането в програмите, да се фокусира върху потенциалните разделения.
По-рано вестник "Файненшъл таймс" публикува интервю с Илиана Иванова, в което тя казва, че Великобритания трябва да облекчи визовите процедури или рискува да пропусне пълните предимства на "Хоризонт Европа".
"Имаме известни трудности с европейските изследователи, които отиват в Обединеното кралство, поради някои визови проблеми, а също и по-високи разходи, които ще обсъдя с британската страна", допълва в интервюто Илиана Иванова. На пресконференицията обаче британският министър на науката Мишел Донелан отрече Обединеното кралство да е изправено пред предизвикателства при набирането на участници. Тя каза, че "основното послание" от учени, новатори и бизнес е, че асоциирането с проекта ще подкрепи техните интереси и ще подпомогне икономическия растеж и развитие на Великобритания. По повод на ролята на Брекзит Донелан заяви:
"Британската общественост гласува да напусне ЕС, за да има повече контрол и мнение върху вземането на решения. Разбира се, това означава, че по всеки един от тези различни аспекти достойнствата и темите ще трябва да бъдат прегледани и проучени".
Донелан призна, че сделката е отворила цял свят от възможности за британските изследователи не само като финансиране, но и за работа ръка за ръка с колеги от Европа до Канада и до Нова Зеландия. Тя посочи, че с особена жар работи в посока и по-малките предприятия да могат да кандидатстват, защото знае от личен опит колко е трудно за дребния бизнес, тъй като баща ѝ и имал такъв.
Какви са конкретните взаимни ползи от тези програми на ЕС?
"Конкретните ползи са, че заедно можем да се справим по-добре с общите предизвикателства, като климатични промени, борба с пандемии, геополитически напрежения. За всяка една държава самостоятелно би било много по-трудно, отколкото заедно да се борим с тези предизвикателства. Нашият специален интерес е в технологии, нови чисти технологии за чист транспорт, батерии, водород, здравеопазване, изкуствен интелект, технологични инфраструктури – сфери, в които сътрудничеството с Обединеното краство може да донесе ползи и за нашите и за техните научни изследователи. И съм наистина щастлива, че днес виждам ентусиазъм и оценка и от британската страна за тези съвместни ползи", коментира българският еврокомисар пред БНР.
"Всички тези сфери, които изброявам, България като член на ЕС, разбира се, има достъп и участва активно в програма "Хоризонт Европа" с мерки в първи, втори и трети стълб на програмата и има достъп до тази универсална мрежа в сътрудничество с едни от най-най-добрите научно изследователски и технологични инфраструктури. Така че този достъп ние няма как да го имаме, ако не сме част от обединена Европа, от програма "Хоризонт Европа" и наистина това сътрудничество за мен е полза и успех и за двете страни."
"Хоризонт Европа" разполага с бюджет от 95,5 милиарда евро, като Обединеното кралство се очаква да внася средно около 2,43 милиарда евро годишно, за да участва. Средният грант е на стойност £450 000 за бизнес или изследовател в Обединеното кралство. Европейският комисар Илиана Иванова днес ще продължи посещението си с пътуване до Шотландия, където има среща с университетските среди и всички заинтересовани от научните програми на ЕС.
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..
Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..
Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. Има слаб снеговалеж. Снежната покривка на места е достигнала 6 см, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. В региона работят 14 машини, които почистват и опесъчават. Няма данни за закъсали автомобили и..
Делегатите на 51-ия конгрес на БСП избират лидер на партията. Гласуването за председател и за национални органи на БСП започна малко след 10 часа тази сутрин, след като снощи вотът е бил отложен. Резултатът от избора ще стане ясен след няколко часа. Кандидатите са седем - това са настоящия временен председател на партията Атанас Зафиров,..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..