Обединеното кралство се отказа от програмата "Хоризонт Европа", когато напусна ЕС през 2020-а година. След години на несигурност, в които британски изследователи бяха възпрепятствани да участват напълно в схемата, поради политически спорове след Брекзит, Обединеното кралство се присъедини към схемата през януари, когато ЕС даде "зелена светлина" за програмите "Хоризонт Европа" и "Коперник".
На пресконференция еврокомисар Илиана Иванова заяви, че е имало някои притеснения, повдигнати от изследователите, както и такива, свързани с разходите за такси, доплащания за здравеопазване и заплати, но не би желала в такъв ден, в който е дошла да поздрави британците със завръщането в програмите, да се фокусира върху потенциалните разделения.
По-рано вестник "Файненшъл таймс" публикува интервю с Илиана Иванова, в което тя казва, че Великобритания трябва да облекчи визовите процедури или рискува да пропусне пълните предимства на "Хоризонт Европа".
"Имаме известни трудности с европейските изследователи, които отиват в Обединеното кралство, поради някои визови проблеми, а също и по-високи разходи, които ще обсъдя с британската страна", допълва в интервюто Илиана Иванова. На пресконференицията обаче британският министър на науката Мишел Донелан отрече Обединеното кралство да е изправено пред предизвикателства при набирането на участници. Тя каза, че "основното послание" от учени, новатори и бизнес е, че асоциирането с проекта ще подкрепи техните интереси и ще подпомогне икономическия растеж и развитие на Великобритания. По повод на ролята на Брекзит Донелан заяви:
"Британската общественост гласува да напусне ЕС, за да има повече контрол и мнение върху вземането на решения. Разбира се, това означава, че по всеки един от тези различни аспекти достойнствата и темите ще трябва да бъдат прегледани и проучени".
Донелан призна, че сделката е отворила цял свят от възможности за британските изследователи не само като финансиране, но и за работа ръка за ръка с колеги от Европа до Канада и до Нова Зеландия. Тя посочи, че с особена жар работи в посока и по-малките предприятия да могат да кандидатстват, защото знае от личен опит колко е трудно за дребния бизнес, тъй като баща ѝ и имал такъв.
Какви са конкретните взаимни ползи от тези програми на ЕС?
"Конкретните ползи са, че заедно можем да се справим по-добре с общите предизвикателства, като климатични промени, борба с пандемии, геополитически напрежения. За всяка една държава самостоятелно би било много по-трудно, отколкото заедно да се борим с тези предизвикателства. Нашият специален интерес е в технологии, нови чисти технологии за чист транспорт, батерии, водород, здравеопазване, изкуствен интелект, технологични инфраструктури – сфери, в които сътрудничеството с Обединеното краство може да донесе ползи и за нашите и за техните научни изследователи. И съм наистина щастлива, че днес виждам ентусиазъм и оценка и от британската страна за тези съвместни ползи", коментира българският еврокомисар пред БНР.
"Всички тези сфери, които изброявам, България като член на ЕС, разбира се, има достъп и участва активно в програма "Хоризонт Европа" с мерки в първи, втори и трети стълб на програмата и има достъп до тази универсална мрежа в сътрудничество с едни от най-най-добрите научно изследователски и технологични инфраструктури. Така че този достъп ние няма как да го имаме, ако не сме част от обединена Европа, от програма "Хоризонт Европа" и наистина това сътрудничество за мен е полза и успех и за двете страни."
"Хоризонт Европа" разполага с бюджет от 95,5 милиарда евро, като Обединеното кралство се очаква да внася средно около 2,43 милиарда евро годишно, за да участва. Средният грант е на стойност £450 000 за бизнес или изследовател в Обединеното кралство. Европейският комисар Илиана Иванова днес ще продължи посещението си с пътуване до Шотландия, където има среща с университетските среди и всички заинтересовани от научните програми на ЕС.
Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...
Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..
Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..
В навечерието на Нова година пожар е обхванал мюсюлмански молитвен дом в Мадан. Това става ясно от видеоразказ в социалните мрежи. Според неговия автор и проповедник Байрам Ушев, случаят е останал извън информационния бюлетин на полицията. Религиозните символи в мес-джида в квартал "Шаренка", включително табели и надписи на..
В Гърция за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни лица се въвежда наказателна отговорност. От гръцкото правосъдно министерство предупреждават, че нарушителите ще бъдат не само глобявани, но и съдени. Във всички заведения - от супермаркети до нощни заведения, вече няма да може да се продава алкохол без да е представен..
Америка няма да се самоизолира , заяви пред БНР политологът Владимир Шопов. "През последните 10 години Тръмп направи една от най-съществените, с поколенческа значимост, преинтерпретация на начина, по който Америка през последните десетилетия изграждаше своето влияние, структурираше отношенията в глобалната система. Направи го частично поради..
В социалните мрежи се обсъжда възможно блокиране на пътя Кюстендил - София при село Ябълково днес по обяд. Това ще е поредна демонстрация след като в този участък 18-годишно момиче загина в автомибили при сблъсък със стадо коне. Според областният управител Александър Пандурски, общините трябва да заделят средства за жива охрана и..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...