Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станимира Кацарова за майсторството да се връщат към нов живот старите часовници

2
Станимира Кацарова
Снимка: Пламена Бачийска

"Съвсем случайно започна всичко с часовникарството, като в началото можех само да сменям каишки, а когато ме обучиха, в началото беше много стресиращо за мен, разказа в "Нощен Хоризонт" Станимира Кацарова, майстор часовникар


Тя е часовникар вече от 10 години, а от две години има свое ателие в София, където „лекува“, условно казано, различни часовници.

 
Преди години започва работа в един сервиз за часовници. Там мениджърът и главен часовникар е единственият българин завършил часовникарско училище в Швейцария. А тя само сменя батерии, стъкла и прави малки ремонти. 


Работата на часовникарите особено силно я впечатлява и един ден главният часовникар и мениджър на сервиза й предлага да я обучава за часовникар. И така навлиза в часовникарската професия. А години по-късно отваря и собствено часовникарско ателие.


"Часовникът е като един пъзел, така се научих да ги подреждам, като в началото правех и грешки, но при часовниците всяка грешка може да се поправи. Много часовници съм работила досега, като всеки часовникар има специализиране в отделни механизми, като аз съм специализирана в японските и швейцарските механизми, автоматични и кварцови, сподели още Кацарова.


Ателието на Станимира Кацарова е нетипично - не му личи много, че е часовникарско ателие. Тя иска да предаде уют и топлина в него. Винаги в него има бонбонки и цветя. Има и бижута, дори и мартеници. Влага цялото си сърце и душа в него.


Часовник може да се направи за ден, но други за повече дни. Най-старият часовник, който съм поправяла беше на прадядото на мой приятел, каза още Станимира Кацарова.


По думите й часовниците са главен аксесоар на мъжете. Часовникът показва и статусът в обществото, като всяка марка часовници се стремят да бъдат в крак с модата, допълни майстор-часовникарят. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00