Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сребърна лъжичка за причастие на 1500 г. откриха търновски археолози

2
Разкопки на Богородичния манастир в местността Френкхисар под крепостта Царевец
Снимка: Здравка Маслянкова

Изключителна находка, дори за Византийския свят, откриха великотърновски археолози при разкопки на Богородичния манастир в местността Френкхисар под крепостта Царевец.  
Това е сребърна лъжичка за причастие от V-VI век, която дава нови сведения за появата на този тип църковна утвар в ранното християнство. 
Лъжичката на 1500 години е част от находките, намерени при последните разкопки в района, които за девета поредна година извършиха археолозите професор Хитко Вачев и Илиян Петракиев от Регионалния исторически музей във Велико Търново.

На хълма Царевец, в подградията и на съседния хълм Момина крепост, в днешния Велико Търново е съществувал ранновизантийски град, за който се предполага, че е носел името Зикидева. Откритото досега при археологическите разкопки на Царевец, където е имало 4 базилики, свидетелства, че градът е напуснат организирано, заради варварските нашествия, като населението събира покъщнината си и се оттегля в Южна България. Петата ранно византийска базилика в Търново, но в извън укрепената територия, е в местността Френкхисар под Царевец. Става въпрос за Богородичен манастир, който девет археологически сезона се проучва от екипа на археолога професор Хитко Вачев.

Проф.Хитко Вачев и Илиян Петракиев

Според проф. Вачев, сребърната лъжичка за миро от пети-шести век е изключително научно предизвикателство:

"Имаме малко и инцидентно разкрита църковна утвар, свързана с богослужението в V-VI век. В колекцията на Ермитажа в Русия има няколко лъжички за причастия, които са с широка хронологична граница от IV  до VII век. При сребърната лъжичка от Велико Търново любопитен факт е, че на гърба ѝ са изобразени две риби, които са символ на ранните християни. Базиликата в подножието на Царевец е функционирала от края на V до края на VI век, което е една доста прецизна допълнителна датировка за открития артефакт. За византийските лъжички за причастие се води огромен спор кога започват да придобиват съответната форма, като основно се застъпва тезата, че те се появяват в IX век, но се оказва, че лъжички с такава форма и символи имат далеч по-ранен произход".

За деветте сезона на археологическа работа в местността Френкисар във Велико Търново археолозите са проучили 213 ранновизантийски и средновековни гроба от различните периоди, разказа археологът Илиян Петракиев:

"Благодарение на това, че има детайлен антропологичен анализ на тези гробове, една доста добра и представителна извадка, имаме първични наблюдения и за здравния статус, и за начина на живот на различните поколения. Ранновизантийските скелети, които сме проучили до този момент, а те са 8 на брой, дават представа за по-грацилни хора, които не са участвали твърде активно в ежедневния живот, с по-слабо развита мускулатура. Погребаните през Средновековието издават по-кратка продължителност на живота, по-лоша хранителна диета и много повече заболявания, свързани с тежката физическа работа".

Разкопки на Богородичния манастир в местността Френкхисар под крепостта Царевец

Два интересни предмета от Средновековието, датирани от XII-XIII век, намериха Илиян Петракиев и проф. Хитко Вачев при последните разкопки в района на Богородичния манастир в подножието на Царевец.

"За първи път откривам такъм тип предмет, става въпрос за костена свирка. Интересен е, тепърва ще правим анализ“, посочи Петракиев. 

"Факт е, че музиката е присъствала, съдейки по стенописните изображения на  в Хрельовата кула в Рилския манастир (която е от XIV век). Има нужда от допълнително проучване , но това, съдейки по отвора, е нещо подобно на кавал. Датировката на въпросната свирка е от края на XII, един XIII век", допълни проф. Вачев.

"И един фрагмент на костен гребен, не можахме да открием другата част. Отново за първи път попадам на такава находка, не са толкова често срещани, особено в средновековни обекти", поясни Петракиев.

Полевата консервация на Богородичния манастир в местността Френкхисар в подножието на Царевец е завършена на 90 % и на обекта са монтирани информационни табла, които представят най-важните находки и историята му, като по този начин е подготвен за посещения от туристи. Направено е и трайно покритие на разкритите архитектурни останки.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55