Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът на жена, стигнала до операция от рак на гърдата, трябва да бъде минимален

Д-р Ваня Митова съветва жените, сблъскали се с диагнозата, да търсят големи центрове и опитни лекари

Над 80 процента от жените в Европа, при които се налага операция на гърдата заради онкологично заболяване, успяват да я запазят. 

Това разказа в интервю за "Хоризонт" д-р Ваня Митова, началник на отделението по хирургия на гърда към столичната Университетска специализирана болница по онкология „Проф. Иван Черноземски“.

У нас този процент е по-нисък, но лекарите разполагат с все повече техники за съхраняване на този символ на женствеността.

Д-р Митова е специалист в областта на реконструктивната хирургия на гърда, каквато се прилага при пациентки, преминали оперативно лечение на рак на гърдата. Също така когато туморът е на по-неудобно място, предимно във вътрешните квадранти на гърдата. При мултицентрични тумори или при пациентки с по-големи тумори, които са били на предоперативна химиотерапия, и след това е възможно запазването на гърдата чрез различни техники. 


„Идеята на реконструктивната хирургия е от една страна да се запази органа, от друга – да е онкологично издържано това оперативно лечение, и в същото време да не пропускаме естетиката, която в миналото се е подценявала за сметка на живота“, обясни д-р Ваня Митова.

По думите й вече има много техники за запазване на гърдата, но те зависят от характеристиките на заболяването.

„Дали биологията на тумора, неговата големина, разположението му, ангажирането на кожа и други характеристики позволяват тази гърда да бъде запазена“.

Според д-р Митова все повече жени получават така наречените органосъхраняващи операции.

„В България този процент не е толкова голям и причините са много. Те се крият в това, че пациентките са диагностицирани в по-късен стадий. В това, че здравеопазването е така организирано, че тези жени се разпиляват по малки болници, където за съжаление няма целия наличен ресурс за извършване на по-сложен обем от оперативна дейност. За съжаление не всички хирурзи са подготвени за целия арсенал от оперативни техники, които могат да се използват. Късното поставяне на диагноза остава водещо за този по-нисък процент“.


За напредъка в реконструктивните техники д-р Митова дава като пример поставянето на импланти, включително под формата на зърно и ареола на гърдата.

„Те се поставят с локална упойка, без да се налага пациентката да влиза в обща анестезия. Отделно от това има техники за т.нар. медицинско татуиране – при него се правят абсолютно идентични ареола и зърно, каквито има на другата гърда. В чужбина, в някои болници има медицински татуист в самото отделение – най-често това е обучена медицинска сестра, която прави невероятни неща“, разказа д-р Ваня Митова.

Снимки: личен архив.

Още за особеностите на реконструктивната хирургия можете да чуете в звуковия файл.  



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03