Тежки физически и неврологични проблеми има при малки деца, които дълго стоят пред екраните – смартфони, таблети или телевизия. За това предупреди пред БНР педиатърът д-р Таня Андреева от Алианса за ранно детско развитие.
"Темата е важна наистина и имам усещането, че не се говори сред обществото. Статистиката го показва, а педиатричните среди са много категорични. Според американската - до 2-годишна възраст децата не трябва да имат никакво екранно време. Непрекъснато излагане на стимули при ранна възраст има своите последствия", каза д-р Андреева в предаването "Хоризонт до обед".
И допълни, че това влияе "върху развитието на децата и концентрацията им, а трудностите са един малък аспект от цялостната картина".
Проблемите тя разделя на две групи – физическо и психическо въздействие.
"Физическото влияние е по-видимо за родителите. Заради пендемията децата учиха онлайн и се обездвижиха, зрението се влоши. Малките от 0 до 2 години трябва да изградят своята фина и груба моторика и няколко часа пред екран води до нарушаване на връзките в мозъка и пречи да се разгъне целият потенциал на фината моторика. Пред екран научават как да мърдат пръстчетата, но се оказва, че трудно държат лъжица, писалка и после имат затруднения с изписването на думата. Отделно, пред екраните не могат да играят, да развиват мускулатура , координация и равновесие", обясни педиатърът.
Сред психическите аспекти има и тежки неврологични, които водят до по-трудно проговаряне и социално общуване помежду им.
"Пред екрана картинките мигат 24 кадъра, светът около нас не се движи с тази скорост. Тази стимулация е прекомерна за тях и в реалния живот те не задържат вниманието си достатъчно дълго, за да учат, да играят с други деца и да проявяват търпение", предупреди д-р Андреева и препоръча да се премахнат телевизионните монитори от детските ясли.
За тежките последици от екраните говори и доц. Стоян Везенков. Според него между 30 - 40% от малчуганите имат сериозни увреждания - "екранните деца".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..