Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за солидарност с хората с редки болести

Ирена Нешовска: Нужна е национална стратегия за редките болести

| Репортаж
Снимка: freepik.com

Да бъде разписан пътят на пациент с дадено рядко заболяване – при какъв специалист да отиде, в кои болници има съответните лекари, кой плаща за лечението. Това предлагат от фондация "Миастениа гравис" – една от организациите на хората с редки болести. 

Председателят Ирена Нешовска смята, че е нужна национална стратегия за тези заболявания, за разлика от здравното министерство, което на този етап не предвижда специален стратегически документ. 

В навечерието на Международния ден за солидарност с хората с редки болести, който се отбелязва днес, 12 други организации подписаха манифест, в който поставят искания за достъп до модерни диагностика и терапии, както и до цялостна грижа
Муковисцидозата е най-често срещаната рядка диагноза и е сравнително добре познато заболяване у нас – около 200 българи живеят с него. Болестта има генетично нарушение, което води до образуване на гъст секрет в белите дробове, червата, панкреаса, черния дроб. Хората боледуват често от инфекции, разказва Мария Калчева от асоциация "Муковисцидоза". Нейният внук е диагностициран с болестта преди 15 години. Днес има достъп до извоюваното от пациентската организация – например инхалаторните антибиотици, които Здравната каса заплаща.

"Здравната каса изписва три инхалаторни антибиотика, но не отпуска на пациентите инхалатори - не знам по каква причина. Затова ние като организация сме се наели - събираме дарения. От 10 години купуваме инхалатори и ги даваме на нашите пациенти". 

В момента хората с муковисцидоза използват инхалатори за 450 лева, които обикновено издържат около 2 години. Модерните устройства, които се използват масово в Европа, са двойно по-скъпи, но правят инхалация на медикамент за 3 минути, вместо за 15. Иначе за тези пациенти има клинична пътека при влизане в болница, както и модерни генетични лекарства, коригиращи донякъде дефекта и проявата на симптоми. Заплащат се от Касата от миналата година и са достъпни за хората, които имат поне една мутация Delta F 508 – 80 процента от пациентите.

Други, важни за качеството на живот добавки, не се осигуряват от здравната система, сподели Мария Калчева.

"Нямаме препарати, които разреждат секрети. Всички си купуват сами. Един месечен курс излиза на пациента около 80 лв. Другото, което страшно много липсва, са мастноразтворими витамини".

Миастениа гравис – друго рядко заболяване, което не е съвсем непознато в България, а засяга между 1500 и 2000 души плюс техните семейства. То е невромускулно, хронично, проявява се в различни форми – като умора на лицето, завалян говор, трудно движение на краката. Симптомите се засилват при стрес, студ и жега. Здравната система поема едно животоподдържащо лекарство, има и клинична пътека за стабилизиране на пациентите при влошаване и криза. Но е недофинансирана и не покрива нужния брой процедури, които да се направят на такъв пациент, разказва Ирена Нешовска от фондация "Миастениа гравис". Така се налага на хората да плащат за процедури, за да не умрат.

"Двама - трима могат да си позволят годишно да платят такива суми. По този начин пада и интересът на самите здравни специалисти да правят тези манипулации". 

Според Нешовска стойността на клинична пътека трябва да се увеличи двойно от сегашните 9000 лева.

Това, което получава болницата, за да стабилизира човек с криза при миастениа гравис, не покрива цените на медикаментите, които се използват, обясни доц. Милена Миланова от университетската болница "Свети Наум". Тя работи в експертния център за диагностика и лечение на болестта.

За това заболяване у нас все още няма регистрирано имунно лечение. 

Проблем към момента за хората с муковисцидоза е недостигът на основното им лекарство, обясни Мария Калчева.

Сред проблемите на хората с миастениа гравис е спешната медицинска помощ, която им се оказва при криза, когато пациентите не могат да говорят. Спешната помощ не е информирана, че при това заболяване може да умреш при криза, подчерта тя. 

От асоциация "Муковисцидоза" работят за въвеждане на масов неонатален скрининг за заболяването, както и за поемане на висококалорични медицински храни от Здравната каса. А от фондация "Миастениа гравис" искат страната ни да има стратегия за редките болести, която може да обедини 3 елемента - кой е специалистът, в кое лечебно заведение човек да отиде и как да се заплаща лечението. 

От здравното министерство обясниха, че не предвиждат отделна стратегия, а ще работят за повече възможности за достъпни, качествени и навременни диагностика и лечение на редките болести. Както и че начертаването на стандартен път за пациент с рядко заболяване не би позволило да се вземат предвид спецификите на всяко отделно заболяване.

Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41