В германската столица Берлин Българският съюз по балнеология и СПА туризъм ще представи официално България като дестинация за целогодишен здравен туризъм.
Пазар Германия е ключов за българския здравен туризъм, защото повече от 20 милиона души годишно използват възможностите за извънболнична профилактика в страната и чужбина, осигурена им от здравноосигурителните им застраховки.
През 2019-а година Германската асоциация на здравноосигурителните каси включи България в списъка с държави, в които признава и възстановява разходите за профилактика и рехабилитация.
Събитието се провежда под патронажа на Министерство на туризма на България и ще се състои по време на най-голямото международно туристическо изложение в света – ITB Berlin.
Фокусът ни ще бъде да представим минералните води на Европа, посочи пред БНР Сийка Кацарова – председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, за представянето ни в рамките на борсата.
"Тази година Европейската СПА асоциация прецени, че ще даде акцент върху лечебните минерални води. Очакваме представители на 3 каси".
В предаването "Преди всички" Кацарова подчерта, че по време на уъркшопа ще бъдат показани новите програми, които българските водещи медикъл и СПА хотели предлагат на пазара. По думите ѝ основните направления са свързани с профилактиката на дългия Ковид и с наднорменото тегло. Направленията, които се покриват от касите - тези програми ще бъдат в акцента на презентацията, уточни тя и добави, че програмите, които ще бъдат показани, не са само от Черноморския регион, но и от Кюстендил, Белчин бани, Сапарева баня, Велинград, Сандански, Хисаря, Чепеларе, Пампорово и други.
"Конкретни програми за конкретни проблеми", обобщи тя.
Кацарова изтъкна още, че има и програми, насочени към спортисти: "Здраве и спорт вървят ръка за ръка".
Към момента 4 медикъл СПА центъра в България имат сключени директни договори с най-голямата публично-частна каса в Германия, отбеляза също Сийка Кацарова.
Като проблем тя посочи, че не инвестираме целево в такава кампания, затова и в Германия не се знае или се знае много малко.
"За такава кампания ние имаме ноу-хау, визия. Трябва ни единствено подкрепа", коментира тя.
Според нея все още няма нагласа да се инвестира в това България да се предлага като дестинация за целогодишен здравен туризъм, който надгражда морския и планинския туризъм.
Разчитаме и на партньорство от страна на общините, декларира Кацарова и каза: "Ако общините искат да изкарват приходи от туризъм, те трябва и да инвестират".
"Напоследък много хора се изказват, че представляват бранша. Аз лично искам да видя резултатите", призова още председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Цялото интервю на Мила Младенова със Сийка Кацарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..