Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Крулева, невролог в САЩ: Как се съчетава медицината с изкуството

2
Румяна Крулева
Снимка: Елена Цанева

Румяна Крулева е поредният гост в епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”.

Тя е съчетала медицината с любимите си изкуства и с проектирането и изработването на бижута с вплетени български рози или детайли от вълшебните български шевици.

Румяна Крулева идва преди 20 години на студентска бригада в Щатите и остава тук. Среща едно българско момче и година и половина по-късно вече са семейство. Сега имат двама 13 годишни близнаци. 

А момиченцето, което учи балет от 4 годишна възраст и до сега продължава да обожава танца, но избира за своя професия медицината. Майката на Румяна е рускиня.

Наблюденията й върху живота на възрастните хора са от 7 годишната и практика в болницата, в която работи в района на Чикаго, като медицински фелдшер са че, повече от половината от възрастните хора в САЩ  живеят сами и почти толкова казват, че не могат да разчитат на децата си за съвет или за социална подкрепа.  

"Аз съм се специализирала в неврология. Изключително ми е интересно. Мога да кажа, че може би не всяка седмица, но веднъж на 2 седмици научавам нещо ново,нещо различно. Огромно удоволствие ми доставя работата.

Румяна Крулева

Хората са най-често инсулт, Паркинсон, множественаа склероза, главоболия, разни невропатии, отделно сега и новите болести, разказа за "Закуска на тревата" Румяна Крулева.

"Последните 5 години мога да кажа, че има много нови лекарства, които помагат много на пациентите, но важното е да се хване етапа на болестта и по-този начин да не се влошава състоянието на пациента.

За Алцхаймер има 2 нови лекарства, които се проучват в момента и когато пациента има начални сиптоми може да се помогне, но тези 2 лекарства са все още в изпитателен етап, допълни тя.


"Както сме още в България всички знаем, че Америка е много красива, много привлекателна, хората живеят добре, но културния шок е огромен, като дойдеш в Америка, може би защото са изключително различна култура не е такава каквато е българската. Хората не са толкова топли.Те могат винаги да се усмихват, когато те виждат, да те поздравяват, но в същото време те не са толкова близки един към друг. Студени хора са в това отношение."

"Аз се занимавам и с производство на бижута може би вече 3 години. Започнах покрай пандемията, защото тогава трябваше да си стоиш по-дълго време в къщи, нямаше какво да се прави и това е едното нещо към което се ориентирах. И ми доставя огромно удоволствие, спокойствие, зарежда ме с позитивна енергия.

Преди това никога не бях се занимавала, просто ми харесваше да си купувам бижута, като отивам някъде на екскурзия, като пътешествам винаги съм си купувала по нещо...


Елементите, които включвам като фигури или като изображения в бижутата са предимно цветя, голяма част от тях са българската роза и също елементи от български народни шевици.

Мога да кажа, че розите са най-популярни, допълни още Румяна Крулева.


Интервю на Елена Цанева с Румяна Крулева в рубриката "Америка – илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50