Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвана Лесидренска, "Хепактив": Недостиг на ваксината се наблюдава у нас от години

Сигнали за липсваща ваксина срещу вирусите на хепатит А и B

МЗ: Ваксината трябва да е налична в аптеките от началото на следващата седмица

| Интервю
Снимка: БТА

За липсваща ваксина срещу вирусите на хепатит А и B сигнализираха слушатели на "Хоризонт". Ваксината не е част от имунизационния календар и се намира трудно в аптечната мрежа у нас от години, потвърди Силвана Лесидренска от сдружение "Хепактив". Наша проверка показа, че вносителят на този препарат е подал уведомление за временно преустановяване на продажбите по логистични причини, считано от 5 декември миналата година до средата на март през настоящата. По информация на здравното министерство ваксината трябва да е налична в аптеките от началото на следващата седмица. 

Комбинираната ваксина срещу хепатитните вируси А и B е тридозова. Обикновено дозите се поставят в рамките на 6 месеца, но ако човек бърза да пътува към рисков регион, имунизацията може да се направи в период от 3 седмици, пише в листовката на продукта. Недостиг на ваксината у нас се наблюдава от години, разказа председателят на сдружение "Хепактив" Силвана Лесидренска. "Само на няколко места в София може да бъде открита", посочи тя.

По думите ѝ причините за липсата могат да бъдат различни. Тя отбеляза, че това не е задължителна ваксина. Когато няма голямо търсене на даден продукт, е логично тя да не се поддържа в голямо количество, смята Лесидренска. 

Ваксината създава имунитет срещу болестта на мръсните ръце – хепатит А, който се разпространява при ниска хигиена, замърсени вода и храна, обясни проф. Радостина Александрова, вирусолог в Българската академия на науките. Положителното при този вирус е, че над 85 процента от заразените напълно се изчистват от него до края на третия месец. Но трябва да се внимава.

"През инкубационния период от 2 до 6 седмици могат да са заразни за околните, особено през втората половина. Предаване може да стане и при сексуален контакт", обясни тя. 

По-опасният вирус е хепатит B, който може да предизвика хроничен хепатит и да доведе до смърт. Предава се по кръвен път, както и чрез други телесни течности, а основният път на разпространение е чрез сексуален контакт и при венозно инжектиране на наркотици.

Проф. Александрова обясни, че комбинираната ваксина е подходяща за навършилите 16 години, които нямат имунитет срещу тези вируси. И е препоръчителна за следните рискови групи: хора с хронични чернодробни заболявания; хора, които ще пътуват за страни, където има ендемичен хепатит А и лоши битови условия; медицински специалисти; хора, които са заети в чистотата, както и хора, които подлежат на чести кръвопреливания. 

С едно наум за хепатит B следва да подходят родените преди 1992 година, хората-носители на ХИВ, тези с хронични чернодробни заболявания, работещите с кръвни продукти. 

Изграждането на имунен отговор след поставяне на ваксина отнема няколко дни, затова е препоръчително да не се чака до последния момент при планирано пътуване в рисков район. Поне 1 седмица е нужна, за да се появят първите антитела, каза проф. Александрова и препоръча на хората да си я поставят поне 2 седмици преди пътуването. 

Според проф. Александрова сигурност срещу заразяване с двата вида вируси дават също спазването на хигиена, избягването на рискови сексуални контакти и споделяне на предмети, по които може да има телесни течности. Тя припомни, че хепатитните вируси са устойчиви – например хепатит А може да издържи на замразяване и подкисляване. По думите ѝ най-коварното на хепатит В и С е, че те могат да протекат безсимптомно

По повод световния мащаб програма на СЗО предвижда до 2030 година да бъдат открити 90 процента от заразените с хепатит B и C и намаляване на смъртните случаи с 65%. 

Междувременно Силвана Лесидренска от "Хепактив" настоява държавата в лицето на здравното министерство да се погрижи за това хората да имат достъп до препоръчителната ваксина:

"Тя се заплаща от самия пациент. Не е ангажимент на държавата да заплати нейната стойност, но би трябвало да ѝ е ангажимент поне да я подсигури като количество и наличности". 

Репортажа на Елена Бейкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55