Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инес Субашка представи новата си книга "Детелина: живот в бездната"

Осмата книга на Инес е нейното първо художествено произведение

| Интервю

"Детелина: Живот в бездната" е книга за дете, изоставено от майка си, и майка - изоставена от дъщеря си поради най-трудната причина за възприемане - смъртта. Книга за живота в бездната и за отчаяния опит да продължиш напред." - Инес Субашка

Инес Субашка се занимава  професионално със спорт от 12 годишна. Първоначално тренира баскетбол в продължение на 6 години. През 2005 г. участва в международния баскетболен камп „WAB camp“ и печели наградата за „най-полезен състезател“ (Most Valuable Player, MVP). На 15 годишна възраст заминава за Америка, където печели награда за „Новобранец на годината“. През 2007 г. на Балканиадата за девойки до 18 г. отново става MVP. След 6 тежки контузии в раменете, Инес е принудена да се откаже от баскетболната си кариера. След това се занимава близо три години с плуване, което продължава да тренира и до днес.Страстта ѝ към движението я вдъхновява да основе зали за кондиционни тренировки, където понастоящем тренират над 500 човека.

Има 7 успешно издадени книги, изучаващи човешкото тяло и здравословния начин на живот, сред които "Тайният език на тялото: Трансформиращата сила на ежедневните ни избори"/2022/ и "Отвъд Волята: Смисълът да продължиш"/2020/.

"Вярвам, че животът е изключително талантлив и непрекъснато ни предлага различни сюжети, а ние просто трябва да имаме сетивата, за да възприемем това, което е около нас и после способността чрез думи да предадем онова, което е докоснало душата ни. Книгата е за загубата и дълбочината на човешкото страдание. Смятам, че няма по-голяма болка от това да надживееш единственото си дете или да не помниш родител - майка или баща, защото смъртта ги е отнела прекалено рано.", казва Инес Субашка в предаването "Време за живот."

Инес Субашка

Цялото интервю с Инес Субашка чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05