Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Господинов с ИКАР в категория "Водеща мъжка роля"

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

2
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията "Водеща мъжка роля" - 2024 г.
Снимка: Георги Бангиев

"Нашата интерпретация на образа на Иполит Воробянинов, която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа голямо предизвикателство, защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично произведение, но по всичко личи, че сме се справили, сподели в "Нощен Хоризонт" проф. Пенко Господинов, актьор в киното и театъра.

Проф. Пенко Господинов получи снощи наградата ИКАР в категорията "Водеща мъжка роля" за образа му на Иполит Матвеевич Воробянинов в спектакъла "Седемте стола" на Ловешкия театър с режисьор Дамян Тенев.

Артистичното семейство Анастасия Лютова и проф. Пенко Господинов са гости в поредицата "Магията на театъра". А проф. Господинов дойде в в студиото на БНР с наградата ИКАР.

Народният театър "Иван Вазов" с 4 награди ИКАР

Наградите ИКАР бяха връчени за 50-ти юбилеен път на 27 март, когато отбелязваме Световния ден на театъра, а Съюзът на артистите раздава статуетките от 1974-та година насам.

Режисьорът Дамян Тенев е подходил талантливо към известния сатиричен роман "Дванадесетте стола" на Иля Илф и Евгений Петров, за да представи на зрителите своята версия.

Пенко Господинов
"Приех поканата от Ловешкия театър с голяма радост и никакво колебание, преместих всичко на втори план временно, защото това е един от моите любими автори, аз обичам да чета, този роман съм го чел няколко пъти, гледал съм всички екранизации...

Като някаква магия в живота се случват някои неща, появяват се знаци от миналото, които ти подсказват, че това ще се случи..., каза още проф. Пенко Господинов пред "Хоризонт". 

Проф. Пенко Господинов в ролята на Иполит Матвеевич Воробянинов в спектакъла
Анастасия Лютова и Пенко Господинов  са актьори в Малък градски театър зад канала. Играят и в театър "199", и театър "Сфумато" Можете да ги видите в различни телевизионни сериали, както и в роли на големия екран. Освен това са обичани преподаватели в НАТФИЗ. И двамата са носители на редица престижни театрални и кино награди.

Анастасия и Пенко завършват по различно време Театралната академия. Срещат се във Варненския театър и оттогава са заедно на сцената и в живота. Всеки има свой творчески път, но често са заедно на театралната сцена, а понякога и в телевизионните сериали. 
Анастасия Лютова
"Тази нощ за нас е много вълнуваща и съм много щастлива за Пенко, каза за БНР Анастасия Лютова.
Анастасия Лютова също има много награди и номинации.

"Моите награди са четири, а имам поне 9 номинации в театъра и киното. За мен театърът дойде доста късно като решение да посветя живота си на него...но когато ме приеха, трепетът ми и до днес пред театъра е жив, защото намерих своето място. 

За мен добър режисьор какво означава - това е когато театърът излиза извън рамките от това да бъде просто концепция между режисьора и изпълнителите, а възможността да се получи онази синергия и вървенето по един път, за мен това е визията за добрия режисьор, поясни още Лютова. 

ИКАР
В интервюто ще чуете и децата на двамата актьори, режисьорът Явор Гърдев, студентите на проф. Пенко Господинов и Анастасия Лютова Силвия Болярска и Рая Крумова. 

Още по темата в поредицата "Магията на театъра". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56