Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският екип на „Будапеща-Бамако“: Изпитание за дух, тяло и джип

Автоприключенците Петър Дилчев и Васил Кюшелиев прекосиха пет африкански държави и завършиха благополучно състезанието

Автор:


Пътуване от София до Генуа с джип, после 60-часово плаване с ферибот от Генуа до Танжер (Мароко), за да започне кулминацията на приключението: с джип през Мароко, Мавритания, Сенегал, Гвинея и финиширане в столицата на Сиера Леоне – Фрийтаун.

Така чисто географски изглежда приключението на пилота Петър Дилчев и неговия навигатор Васил Кюшелиев. Те са единственият български екип, който тази година участва в януарския етап от ралито „Будапеща Бамако“, наричано последното велико приключение на света. Състезание, което се движи по оригиналния маршрут на легендарното Рали Париж-Дакар. 


В януарският старт на състезанието участват 350 екипажа от над 50 държави от цял свят.

Причина за наличието на два старта тази година е големият интерес към състезанието. А иначе това рали се провежда през две години, т.е. следващото такова ще е през 2026 г.

Петър и Васил бяха в студиото на „Изотопия“ преди да заминат, за да споделят за подготовката си за състезанието.


„Това е едно доста голямо приключение – състои се от 15 етапа, като церемониалният старт е в Будапеща на 26 януари, като участниците в състезанието ще имат три дни, за да се придвижат до Фес (Мароко), като началото на същинските етапи е именно в Мароко“, разказа при първото си гостуване преди заминаването си пилотът Петър Дилчев.

Ето какво каза тогава и навигаторът Васил Кюшелиев: „Решихме да се придвижим през Италия с ферибот, тъй като автомобилът, с който участваме, не е пригоден за магистрали, не се кара с висока скорост по хубави пътища. Неговата природа е съвсем друга, той се чувства по-добре извън асфалтираните пътища.“


Как премина подготовката на българския екип, с какви очаквания заминаха,  какви проблеми са имали преди отпътуването си и въобще как се е появила идеята за участието им в „Будапеща-Бамако“- целия разговор с пилота Петър Дилчев и навигатора Васил Кюшелиев преди да заминат за ралито може да чуете в звуковия файл.

Разбира се, че след като се завърнаха от състезанието, Петър и Васко дойдоха отново в „Изотопия“, за да разкажат и за своите премеждия из Африка.

Изтощително пътуване до Генуа – 1200 км без почивка, после ферибот до Мароко, от където започва истинското приключение. Пешо и Васко пристигат във Фес два дни преди старта на етапите. Приятни впечатления оставя Мароко у двамата – красива ориенталска страна с любезни и приветливи хора.

Петър Дилчев: „Някаква странна миризма се носеше във въздуха – като на нещо, което гори. После разбрахме, че както в Мароко, така и други африкански страни имат голям проблем с боклука, който там навсякъде се гори. Така стана ясно откъде идва тази миризма.“

Васил Кюшелиев: „Доста автентична атмосфера усетихме в град Фес. Най-голямата атракция там беше старият град и пазарът. Там ни беше и първият сблъсък с местната кухня, която ни хареса. Доста подправки слагат, пробвахме камилско месо.“


Какви са спецификите при шофирането върху пясък, какви премеждия са имали в Мавритания нашите двама събеседници, защо местните полицаи спират колите с въженца, както и защо пустинята е пълна с хора – всичко това в разказа на завърналите се от автоприключение из Африка Петър Дилчев и Васил Кюшелиев – цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30