Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Назначаването на допълнителни прокурори е законен начин за влияние върху досъдебни производства"

Николай Стайков: Не съм оптимист, че комисията "Нотариуса" в НС ще постигне резултати

"От документи излизат имена на началници на прокурорите, които трябва да разследват"

| Интервю
Снимка: Добрина Карамболова

Не съм оптимист, че комисията "Нотариуса" в Народното събрание ще постигне резултати.

Това каза пред БНР журналистът Николай Стайков, съосновател на Антикорупционния фонд, като постави въпрос защо от един месец няма никаква реакция на публикацията на bird.bg, че има индикации за директни телефонни разговори между Калин Стоянов, който през 2021 г. е бил директор на ГДБОП, а сега е министър на вътрешните работи, и Мартин Божанов-Нотариуса.

"Това би било скандал във всяка една нормална държава и би било тема номер 1 в медиите до изясняването на тона дали е вярно, или - не. Видяхме изкривяването на цялата политическа система - този въпрос просто не се повдига".

Стайков подчерта, че на върха на МВР в момента има назначения, посочени от ПП-ДБ:

"Има директни доказателства, а мълчаливо беше и потвърдено. ... Обещанията за борба с корупцията не могат да бъдат само предизборен лозунг, а при първият досег с важна власт това да се забравя. ... Във всяко съобщение на МВР по случаите "Петьо-Еврото" и "Нотариуса" има една стъпка напред и няколко назад".


В предаването "Неделя 150" Стайков посочи, че от документите, по които има досъдебни производства, излизат имената на началници на прокурорите, които трябва да разследват. 

"В документите, по които има образувани проверки или досъдебни производства, излизат имената на самите началници на редовите прокурори, които трябва да разследват. Накрая остава едно голо обещание от прокуратурата, че няма никаква форма на натиск. Ние от АФК можем да изброим поне 25 начина, по които един административен ръководител може да влия - и то по законен и по невидим начин, върху обективността на едно разследване", уточни той.

По думите му назначаването на допълнителни прокурори е един абсолютно законен начин да се влияе върху едно досъдебно производство.

Стайков подчерта, че АКФ внимателно следи какво се случва с няколкото източника на веществени доказателства по двата случая - "Осемте джуджета" и "Нотариуса":

"В тези две най-важни досъдебни производства на прокуратурата, които са от най-изявените дълго действали групи на влияние в съдебната система, се говори съвсем откровено за компрометиращи записи с магистрати и висши полицаи. Като се отворят документите, това се говори абсолютно директно и свободно. Говори се за различни видове компрометиращи записи - най-вероятно става дума за основно два вида записи, които са свързани с корупция и с директно компрометиращи ситуации. За това се говори. ... Най-голямото ни притеснение е дали това (флашки, дискове, компютри) няма да се покрие и да изчезне или просто да бъде изтрито, защото голяма част от корупционното влияние в съдебната система се оказва осъществявано точно по този начин. Няма как да очакваме такава ценна стока, която директно може да бъде конвертирана във влияние в съдебната система, да изчезне просто, а по-скоро някои ще се превърнат в някаква друга група на влияние или ще възкръсне някоя от старите", коментира още Николай Стайков.

Журналистът посочи, че директната връзка между политици и съдебната система се осъществява през избора на главния прокурор, "от който заради много силно изразената йерархия в прокуратурата се получава директното влияние в цялата прокуратура, оттам и съдебната система":

"Директен агент на политическо влияние в прокуратурата е фигурата на главния прокурор".

Според него групите на Петьо-Еврото и на Мартин-Нотариуса не са просто две различни отбори, които са се срещнали на върха:

"По силата на негативната селекция в съдебната система нагоре отиват точно приятелите на тези хора. Излезе името на магистрата Георги Ушев, който след това стана председател на Специализирания съд, а той отговаряше точно за най-големите корупционни дела".

Той съобщи, че в някои от следващите документи, които АКФ ще публикува, ще има много по-директна връзка от споменатата с Ушев.

Интервюто на Явор Стаматов с Николай Стайков в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45