Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не е наред в "Гробищни паркове" в София?

Новата част на Централните софийски гробища
Снимка: БГНЕС

Стотици нарушения и десетки злоупотреби е открил в дейността на Общинското предприятие "Гробищни паркове" в София неговият и.д. директор Румен Димитров.

По думите му са налице фрапиращи данни, за които е сигнализирана прокуратурата. Пред медиите той посочи, че години наред е допускано да се поругава мястото за вечен покой на близките ни.

Малко над 500 лева е цената на гробно място, продавано от общинското предприятие. Купувачът може да го препродаде за сума между 10 и 20 000 лева, поясни Димитров.

"Установихме търговия с гробни места, опакована през местене на костите на покойници от малки населени места в България, придобивайки места в гробищните паркове на София, с цел продажба."

Румен Димитров  Снимка: БГНЕС

Румен Димитров споменава и кремирани хора, на които "са им изравяни костите, образно казано, защото такива няма, и са вземани гробни места с цел продажба и препродажба".

"Заварихме кал до коляно, притеснителна за гражданите обстановка, рекетират ги, търговията с камъни, която е голям проблем за обществото – на ден получаваме десетки жалби", описа картината оглавяващият "Гробищни паркове".

Димитров декларира още, че вече е получил заплахи. Според него има организирана престъпна група със съответен ръководител и той очаква от институциите да го установят.

Спрени са всички незаконни и лоши практики, сред които погребения в алеите и санитарните пространства между гробовете, уверява още Димитров. Като своя кауза той вижда връщането на "реда, който обществото заслужава".

Снимка: БГНЕС

35 са освободените служители на столичното предприятие. Някои от работилите в "Гробищни паркове" виждат в тези действия чистка.

"Мародерстват, вземат от хората пари и постоянно покачват цената, и май на някой дават тези пари", твърди пред БНР Траян, който е дисциплинарно уволнен.

"Техническо лице съм на "Гробищни паркове" от Малашевци. Трябваше да напусна принудено. Имам натиск да се отчитам финансово – на Боби, новия съветник на директора. Новия инспектор в Малашевци да го проверят – криминално проявени са абсолютно всички. С какво досие са влезли в "Гробищни паркове", разказва Стефан Георгиев.

"Притискат ни от новата управа да си плащаме такса, за да работим", споделя Георги, аранжор от Гробищния парк. Той смята, че е налице психически тормоз.

Снимка: БГНЕС

Бившият директор на общинското предприятие Яна Паскалева е категорична, че няма търговия с гробни места и не е участвала в престъпни схеми. От 7 февруари тя е освободена от длъжност.

"Ние като общинско предприятие нямаме никакви права върху гробното място."

Още преди 3 години НСОРБ предупреди, че е необходим закон за гробищните паркове.

Проблемът е основно пред българските общини, по традиция отговорни за предоставянето на тази услуга. Няма логичен отговор защо толкова време се проявява апатия от институциите към решаването на този проблем, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Благой Станчев от Сдружението на общините.

Той допуска, че за доставчиците на траурни услуги е изгодно да няма регламентация на този процес.

Изготвеният законопроект защитава обществения интерес, смята Станчев. 

"Всички виждаме какви са условията в нашите гробища, но общините нямат целеви ресурс за тази дейност. Зле поддържани гробищни паркове, за общините е голям проблем изчерпването на гробищните места", подчертава той.  

При създаване на регистър на доставчиците на погребални услуги ще има осветляване, категоричен е Благой Станчев. Според него законът няма да реши с магическа пръчка всички проблеми, но ще се направят първи стъпки - "в нормални условия да отдаваме почит към близките си, а не да се налага да минаваме през бурени, тръни и храсти, за да стигнем до последния пристан на наш близък".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03