Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Създателят на конната база за работа с деца с увреждания иска да я превърне в терапевтичен център

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“.

Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в други европейски държави.

И преследва сбъдването на новата си мечта – да направи терапевтичен център, в който да се събират деца със и без увреждания.


Ваня Тодорова е завършила една от руските езикови гимназии в София, впоследствие продължава с езиците в университета и става преводач. Появата на конете в живота й се случва покрай страстта на дъщеря й към ездата. Тя води момичето в различни конни бази.

„Покрай нея реших и аз да опитам, за да видя на какво толкова се радва, кое е толкова хубаво. Когато опитах, заедно с нея, беше една кратка разходка. След това се запалих и реших да продължа като обучение. След това нещата тръгнаха в друга посока – изграждане на място за коне, закупуване на коне, впоследствие това се превърна в бизнес и започнаха занятия с деца със специални потребности“, спомня си Ваня.

Според нея общуването с коне е на много фино ниво.

„Те са много отзивчиви и социални, атмосферата около тях предразполага човек да се отпусне. Регулират се емоциите, изгражда се привързаност. Има едно научно изследване, което показва, че електромагнитното поле на сърцето на конете е в пъти по-голямо от човешкото. А пулсът им е по-бавен, отколкото нашия. Намирайки се около тези животни, сърдечният ни ритъм се синхронизира с техния, забавя се. Така усещаме отпускане, подобрява се настроението ни. При езда това се случва много по-активно, тъй като вече имаме пряк контакт, и тяхното движение влияе на различни системи в човешкото тяло“, споделя още Ваня Тодорова.

За децата с увреждания общуването с коне е лечебно.


„Да го погали, да го води, да му даде морков. Общуването е на невербално ниво, което за децата със специални потребности е много полезно. Особено деца с аутизъм, които в социална среда се чувстват по-напрегнати, сензорната им система се претоварва от звуци, миризми, светлина, около животните това го няма, и те разбират, че не се изисква нищо от тях и че на невербално ниво може да се получи общуване“.

Към момента конната база е затворена, тъй като предстои преместването й на ново място. Идеята на Ваня Тодорова е за децата да има не само терапия с коне, а комплексна терапия.


„Освен чисто рехабилитационната част, да се случва опознаването и приобщаването на децата със специални потребности в обществения живот. Децата в норма да ги виждат, да си играят с тях, да разберат, че различното не е опасно. Че когато в училище има такова дете, то може да бъде прието. В новия терапевтичен център искам да направим и кът за ерготерапия, тъй като имам и тази специализация. Този метод помага на децата да бъдат по-функционални в ежедневието си. Планираме и изграждането на детска площадка, комбинирана за деца със и без увреждания. Можем да направим хубаво място, където всички да се чувстват щастливи“, казва Ваня Тодорова.


Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56