Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

| Интервю
Снимка: ФБ/Ти решаваш

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян.

Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш", което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите на екологични неправителствени организации да обжалват процедурите по одобрение на обектите от национално значение. Такива са изграждането на 7 и 8 реактор на АЕЦ "Козлодуй", магистрали, тунели, мостове, жп линии и други, свързани с националната сигурност. Съкращават се сроковете за произнасяне от компетентните органи при реализацията на тези проекти. Промените бяха предложени от депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС. От двете партии не приеха поканата техни представители да аргументират промените в закона в предаването "Хоризонт за вас".

"Началото е в неделя в област Пазарджик - село Варвара, община Септември, както и в област Пловдив - кръгово кръстовище на бул. "Асеновградско шосе" и Пловдивски околовръстен път. Протестите са от 16 часа. Протестите се подкрепят от много екологични организации в коалиция "За да остане природа в България", както и от гражданско сдружение "Ти решаваш" и неговите клонове по региони. Обстановката е динамична, добавят се нови градове и нови локации, над 12 инициативни комитета участват до момента и много сдружения", уточни адвокатът.

Този законопроект е пример за лобистко законодателство, категоричен е Димитър Палов:

"В края на един парламент, когато има служебно правителство, когато отговорността може да бъде размита, се внасят промени в няколко закона - чрез промяна в друг закон. Т.е., изменяйки Закона за насърчаване на инвестициите, правят радикална промяна на принципни текстове в в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на териториите. Това става между първо и второ четене, като лишава гражданите от мнение, няма обществено обсъждане, пропуска се съгласуването с други институции".

С тази промяна, предложена от ГЕРБ и ДПС, идеята е да бъде запазено обжалването на една инстанция, подчерта още адвокат Палов.

Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Палов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13