Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Михаил Михайлов: Вносният мед е предпоставка за фалшификация

| Интервю
инж. Михаил Михайлов
Снимка: Таня Милушева

От днес започва Великденското пчеларско изложение Софийски фестивал на меда. До 20 април в градинката срещу Халите, пред Регионалния исторически музей в центъра на столицата производители на мед от различни региони на страната излагат своята продукция.

На пазара у нас има много чуждестранен мед. В България, както и в ЕС се внася от Украйна, Китай, Турция, държавите от Южна Америка. Той влиза и се реализира без потребителят да знае, че е смес или пък само вносен мед, поясни пред БНР инж. Михаил Михайлов, председател на сдружение "Обединен български пчеларски съюз".

Затова пчеларите настояват етикетирането да се промени, като освен държавата на произход, се запише и процентното участие на вносния мед.

"Трябва да знаем каква част от този мед е вносен и каква – български", уточни Михайлов.

Снимка: БТА

Вносният мед е предпоставка за фалшифициране на меда, коментира председателят на Обединения пчеларски съюз в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му, най-голяма е вероятността фалшифицирането да се случи при преработвателя, където кристализиралият мед се преработва и хомогенизира, при което може да се смесят различни видове мед.

Фалшификация е първо, да се смеси качествен с некачествен мед, второ, в качествения български мед да се стигне до промени във физико-химичните показатели чрез добавяне на глюкозо-фруктозна съставка, отбеляза Михайлов.

За миналата година близо 1000 тона мед са влезли в България само от Украйна. По данни за 2021-2022 г. вносът у нас е от порядъка на няколко хиляди тона. Ние произвеждаме 10-12 000 тона, като две трети от продукцията ни се изнася, огласи данни Михаил Михайлов.

Снимка: БТА

Изкупните цени на едро за българския мед са изключително ниски, подчерта още той.

Михайлов съветва потребителите да четат етикетите върху бурканите с мед – "задължително трябва да е записано "пчелен мед", тоест мед, произведен от пчелите, а не от човека".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на външните работи Дейвид Лами

Великобритания е готова да наложи санкции на членове на израелското правителство

Великобритания е готова да наложи санкции на висши членове на израелското правителство, след като преустанови търговските преговори със страната заради "недопустимото“ ѝ военно поведение в Газа.  Най-малко 19 жертви на израелски удари в Газа през изминалата нощ Британският министър на външните работи Дейвид Лами осъди "чудовищните“ призиви на..

публикувано на 21.05.25 в 12:29
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Законът за медиацията – приет, последният необходим за второто плащане по ПВУ

Правителството прие Закона за медиацията, който е последният, необходим за да бъде получено второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че текстовете са съобразени с решението на Конституционния съд, който отмени правосъдната реформа. Той подчерта, че процесът по медиация ще..

публикувано на 21.05.25 в 12:14
Хуманитарна помощ за Газа на контролния пункт Керем Шалом, 21 май 2025 г.

ООН се затруднява с разпределението на хуманитарната помощ в Газа

ООН заявява, че екипите ѝ в Газа все още не са успели да разпределят помощи въпреки десетките камиони с доставки, влезли в територията през последните два дни. Агенцията за гражданска защита на Газа съобщи, че при израелски удари през нощта са били убити най-малко 19 души, между тях е имало бебе и малки деца. Израелски представители..

публикувано на 21.05.25 в 12:11
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Либерализацията на тока е най-социалният подход, спирането ѝ е несоциално

Има едно общо нещо между либерализацията и "Боташ" - обществото не е достатъчно добре запознато с тенденциите в енергетиката .  Това е мнението на Юлиян Попов - експерт в областта на околната среда и климатичните промени и бивш ресорен министър. Борисов обсъдил с Ердоган прекратяване на договора с "Боташ" Бойко Борисов: "Булгаргаз" е..

публикувано на 21.05.25 в 12:08

Около 2000 ученици не са се явили на матура. Има анулирани изпитни работи

Около 2000 зрелостници не са се явили на днешния ДЗИ по български език и литература, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. Тази бройка, според него, е по-голяма, отколкото през миналата година.  Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба" Преди приключване на изпита в МОН има..

публикувано на 21.05.25 в 11:56

Един е кандидатът за кмет на монтанското село Дълги дел

Само един кандидат има за кмет на село Дълги дел, община Георги Дамяново. Частичният избор ще се проведе на 15 юни. До частичния вот се стигна, след като досегашният кмет на Дълги дел Мирослав Митов се оттегли по собствено желание.  С указ президентът на страната назначи частичните избори да са на 15 юни.  Дълги дел- селото с народен..

публикувано на 21.05.25 в 11:53
Молебен от 2024 година по повод годишнината от земетресението в Перник на 22 май

В Перник ще има молебен по повод годишнината от земетресението в града

Молебен по повод 13-годишнината от земетресението ще бъде отслужен в Перник на 22 май.  Богослужението ще започне в 10 часа пред централния пернишки храм "Св. Иван Рилски".  Ще бъде раздаден и курбан.  В 3 часа на 22 май 2012 година трус с магнитуд 5.8 събуди Перник.  Инж. Димитър Куманов: Нашата държава е абсолютно неподготвена за реакция..

публикувано на 21.05.25 в 11:37